Starý model

Starý model "osm hodin práce, osm hodin odpočinku a koníčků, osm hodin spánku" se těší stále menší oblibě. | zdroj: boredpanda.com


V japonském Microsoftu otestovali čtyřdenní pracovní týden. Produktivita se zvedla o 40 %

TÉMATA: práce | zaměstnání | pracovní doba | japonsko

user-avatar

Simona Knotková

12. 11. 2019 | 07:42

Většina podniků jede stále podle zavedeného pracovního týdne s pěti osmihodinovými dny. Jak ale ukazuje také nedávný experiment japonského Microsoftu, jedna se o přežitek starých let, který není efektivní.

Japonská pobočka Microsoftu spustila letos v srpnu zajímavý experiment. Po dobu pěti týdnů pracovali její zaměstnanci pouze od pondělí do čtvrtka. Výše jejich platu se přitom nezměnila, stejně jako jim zůstaly všechny dny dovolené. Výsledek pracovního experimentu vás asi nepřekvapí – pracovníci byli za méně dnů efektivnější než v běžných pracovních týdnech. Jejich výkonnost se dokonce zvedla skoro o 40 %. V následném výzkumu se 92,1 % zaměstnanců vyjádřilo, že jim kratší týdny vyhovují.

"Pracujte méně, dobře odpočívejte a hodně se učte. Je nezbytné dosáhnout takového prostředí, které vám umožňuje vnímat váš životní smysl a zároveň velkou měrou ovlivňuje vaši práci. Chci, aby se moji zaměstnanci nad tím zamysleli a vyzkoušeli si, jak mohou dosahovat stejných výsledků s o 20 % kratší pracovní dobou," nechal se slyšet prezident a výkonný ředitel japonského Microsoftu Takuja Hirano.

Zkrácená doba se promítla například na kratších jednáních. Některá z nich se ani neuskutečnila a byla provedena pouze dálkově. Co se týče dalších statistik, zaměstnanci si během čtyřdenního týdne brali o 25,4 % méně volna. Z hlediska nákladů na provoz firmy bylo využito o 23,1 % méně elektrického proudu a bylo vytisknuto o 58,7 % méně stránek.

O výhodách kratší pracovní doby vyšlo už množství studií. Mezinárodní organizace práce se k problematice loni kupříkladu vyjádřila slovy: "Dostupné empirické dokumenty ukazují, že omezení pracovní doby může vést k mnoha pozitivním výsledkům pro pracovníky, podnikatele a společnost jako celek: méně zdravotních problémů, a tím méně nákladů na zdravotnickou péči, větší počet a kvalita pracovních míst, lepší rovnováha mezi prácí a životem a více spokojených a produktivních zaměstnanců vedoucích k udržitelnějším podnikům. Vedle toho může kratší pracovní doba významnou měrou přispět k zelenější ekonomice, protože čím více pracujeme, tím se zvětšuje naše uhlíková stopa. Pokud tedy zkrátíme počet pracovních dnů, zkrátíme i dobu, během které se musíme dopravovat z domova do práce a naopak, a tím pozitivně ovlivníme životní prostředí."

user-avatar

Simona Knotková

12. 11. 2019 | 07:42

Zavří­t reklamu