Archivní káva prý připomíná čokoládu. Po sdělení její ceny vás na ni ale asi přejde chuť.

Archivní káva prý připomíná čokoládu. Po sdělení její ceny vás na ni ale asi přejde chuť. | zdroj: odditycentral.com


V japonské kavárně dostanete 22 let staré kafe. Zaplatíte za něj několik tisíc

TÉMATA: káva | japonsko

user-avatar

Simona Knotková

27. 09. 2019 | 09:07

Dost možná nejdražší kávu na světě nabízí kavárna v japonském městě Ósaka. Její zvláštnost spočívá ve stáří.

Kávovou specialitu nabízí podnik Münch, jehož majitelem i jediným zaměstnancem je Kanji Tanaka. Jak to už tak mnohdy bývá, všechno vzniklo úplnou náhodou.

Příběh pravděpodobně nejdražšího kávového nápoje na světě se začal psát už před několika lety. Tanaka svým zákazníkům podával ledovou kávu, kterou měl už předpřipravenou v lednici. Jednoho dne se jedna dávka ztratila mezi dalšími věcmi a muž ji objevil teprve po více než půl roce. Ještě než staré kafe vyhodil, rozhodl se, že ho ochutná. Nápoj byl nejenom stále poživatelný, ale dokonce po měsících odležení získal neobyčejnou chuť.

Tehdy byly v Japonsku velmi populární dřevěné sudy, které měly podle reklamy dodávat skvělou chuť levnému alkoholu. Tanaka do jednoho takového sudu uložil staré kafe a nechal ho tam dalších deset let. Po otevření a ochutnání měla káva sladkou chuť a připomínala sirup. A provozovatel kavárny měl rázem nápad – pustil se do výroby kávy z dvacet dva let starých kávových zrn.

Zrna se nejprve opraží a namelou na mlýnku. Následuje proces vaření, během kterého se dají pomletá zrnka do filtru a pomalu se spařují horkou vodou. Tanaka má svou vlastní metodu a vodu lije na kávu tak pomalu, že mnohdy trvá až třicet minut, než do nádoby přes flitr pronikne první kapka nápoje. Jedině tak se prý udržuje aroma a sladkost a zároveň se odstraňuje hořkost. Káva se potom ukládá v dřevěných sudech.

I když se jedná o specialitu, která jistě zaujme nejednoho milovníka kávy, dovolit si ji mohou jen ti nejmovitější. Jeden šálek totiž stojí 100 tisíc jenů, tedy v přepočtu na naši měnu skoro 22 tisíc korun. Lidé, kteří ji ochutnali, ji přirovnávají k dezertnímu vínu s čokoládovými tóny. Kromě sladké chuti udivuje i její tmavá barva.

Méně majetní jedinci nemusí při návštěvě Münchu zoufat. Kavárna nabízí také klasické, cenově dostupné kávové nápoje.

témata

user-avatar

Simona Knotková

27. 09. 2019 | 09:07

Zavří­t reklamu