válkaČeskoslovenskoobjevy

V jádru naší galaxie se nachází cosi podivného, krouží to kolem černé díry

V jádru naší galaxie se nachází cosi podivného, krouží to kolem černé díry
Zdroj: sciencealert.com

V centru Mléčné dráhy je cosi divného. Jde opět o Saggitaria A, supermasivní černou díru, která zajímá vědce čím dál více. Nyní zjistili, že kolem něj krouží šest objektů, které se nepodobají ničemu, co lidé kdy ve vesmíru spatřili. Pojmenovali je G objekty.

Tomáš Chalupa 6. března 2020

Zatím je potvrzena existence šesti objektů. Dva z nich, G1 a G2, spatřili astronomové už před mnoha lety. Tehdy je považovali za obří plynná mračna, která se postupně zanořila jedno do druhého. Jenže se ukazuje, že G1 a G2 se vůbec nechovají jako oblaka plynu. „Vypadají sice jako plyn, ale chovají se jako hvězdy,“ říká k tomu astronomka Andrea Ghez z univerzity v Los Angeles.

Ta studuje centrum naší galaxie už dvacet let. Její kolegyně Anna Curia se svým týmem identifikovala na základě nových dat další čtyři G objekty. Všechny objekty mají velmi různé oběžné dráhy, které si nejsou v ničem podobné. Délka oběhu se liší od 170 let do 1600 let. Zajímavé je, že v roce 2014 se objekt G2 dostal ze všech těles do bodu nejblíže Saggitariu A. „V tu dobu měl G 2 velmi zvláštní signaturu,“ říká Ghez. Objekt, který byl původně kompaktní, se roztáhl, zbavil se několika svých vrstev, změnil tvar, ale poté, co se od černé díry začal vzdalovat, se zase, lidově řečeno, „dal do kupy“ a opět se stal kompaktním.

Pokud by byl objekt G2 oblakem vodíkového plynu, už by se nikdy nedal dohromady a postupně by byl pohlcen černou dírou. To, že se tak nestalo, je pro astronomy velkou hádankou. Podle současné teorie jde zřejmě o oblak, který ale vznikl při zrodu nové hvězdy a nyní ji obaluje. „Něco musí držet G2 pohromadě a umožňuje jí přežít blízký kontakt s černou dírou,“ uzavírá Ghez. Zřejmě tedy oblak bude mít jádro v podobě hvězdy, jejíž gravitace drží oblak pohromadě a přitahuje ho k sobě i poté, co proletí kolem černé díry. Samotná hvězda byla zřejmě kdysi dvojhvězda, kterou masivní síly panující kolem černé díry donutily se spojit. Právě při této kolizi vzniklo ohromné množství plynu, který vytvořil oblak obalující nově narozenou hvězdu.

Jestli to samé platí i pro ostatních pět těles, zatím není jisté. Ale už nyní astronomové vědí, že se na proces spojování binárních hvězd musí více zaměřit. V pochopení toho, co se děje po spojení dvojhvězd, totiž zřejmě leží klíč i k záhadě G těles kroužících kolem Saggitaria A.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu