válkaČeskoslovenskoobjevy

V Jadranu se objevují záhadné kruhy! Jde o vojenský experiment, tvrdí vědci

V Jadranu se objevují záhadné kruhy! Jde o vojenský experiment, tvrdí vědci
Zdroj: mashable.com

Mnoho záhadologů v posledních dnech vzrušil objev podivných kruhů v moři u pobřeží Chorvatska. Tyto kruhy je možné vidět i z Google Maps, takže si každý mohl ověřit, že v moři jsou skutečně nějaké nezvyklé kruhy. Aby se vysvětlilo, o co jde, museli do vody potápěči.

Tomáš Chalupa 12. června 2015

Vysvětlení však přišlo ze strany vědců ještě dříve, než se první potápěč ponořil do vody. Jde o kruhy uprostřed mořských rostlin Posidonia oceanica. Tato rostlina je v podstatě něco jako mořská tráva. Na chorvatském pobřeží bylo zpozorováno kolem padesáti kruhů, které vytvořilo něco v této trávě. Mají v průměru i přes šedesát metrů.

Když se potápěči ponořili do vody, vypadalo to, že už není ani co zkoumat. Vodní tráva nemůže být přece příčinou nějakých záhad. „První jsme se ponořili do vody, abychom ověřili, že tam ty kruhy jsou. Napřed jsme se totiž domnívali, že jde o nějakou manipulaci s fotografiemi,“ říká Mosor Prvan, chorvatský mořský biolog. Potápěči potvrdili, že kruhy jsou v trávě a jsou skutečné. Jenže jde o to, že jsou to kruhy a že jsou velké.

„V Holandsku se vyskytl podobný fenomén a tehdy se to vysvětlovalo jako účinek jedovatých látek v moři, které hubily vodní rostliny a zanechávaly díry na dně,“ vysvětluje Prvan. Jenže tady je situace jiná. „Jde o to, že tyto kruhy mají skutečně přesný pravidelný kruhový tvar. Jsem si jistý, že toto je dílo člověka, takto příroda nefunguje. Už jsem se spojil s předními světovými odborníky a nikdo z nich nic podobného neviděl. Není to ani dílo bakterií, ani nějakých jedovatých látek. Je to dílo člověka,“ dodává Prvan. A nebojí se jít ještě dál. „Pokud bych měl hádat, jde o vojenský experiment. Musíme to prozkoumat a zjistit stáří trávy v okolí těch kruhů,“ říká Prvan.

Ufologické servery už mezitím přišly s celou řadou teorií. Samozřejmě na první místě je UFO, respektive kruhy vytvořili mimozemšťané, nebo s nimi mají nějakou spojitost. Také se mluví o následcích divokého rybolovu za pomocí dynamitu, ale to oceánologové vyvracejí. Záhada kruhů v trávě u Chorvatska tak stále čeká na vyřešení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu