válkaČeskoslovenskoobjevy

V Izraeli objevili vchod do biblického města, kde Ježíš prováděl zázraky

V Izraeli objevili vchod do biblického města, kde Ježíš prováděl zázraky
Zdroj: jpost.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Nedaleko Golanských výšin v Izraeli odkryli archeologové brány biblického města, kde podle Nového zákona Ježíš nakrmil obrovské davy lidí.

Yvonne Pokorná 30. září 2018

Tým 20 archeologů uvedl, že našli řadu zděných staveb, o kterých se domnívají, že jsou branami. Datují je do období Prvního Chrámu (1000 – 586 před naším letopočtem).

“V této zemi není mnoho městských bran … Betsaida byla název města během období Druhého Chrámu, ale během prvního chrámového období to bylo město Zer,” uvedl vedoucí archeolog Dr. Rami Arav. Velikost, bohatství a impozantní opevnění naznačují, že Zer byl velkým městem. Tato původně rybářská vesnice je několikrát zmiňována v Bibli jako místo, které navštívil Ježíš a provedl zde některé své zázraky. Právě tady údajně nasytil tisíce lidí s pěti bochníky chleba a dvěma rybami.

Avi Lieberman, ředitel parku Jordan, ve kterém se nachází Betsaida, věří, že objev povede k nárůstu turismu v oblasti. „Zaměstnanci Jordánského parku a Golanského cestovního ruchu jsou vděční za desítky tisíc návštěvníků, kteří navštěvují park každý den. Nádherný park je také impozantním archeologickým centrem. Jsem přesvědčen, že nejnovější objevy přinesou více návštěvníků parku z celého světa a z Izraele,” prohlásil.

Ruiny Betsaidy byly objeveny v roce 1987. Během posledních vykopávek zde archeologové nalezli také mince, korálky, džbány a klíče od domu, jakož i štít, který patřil římskému vojákovi. Jedna z mincí se datuje do roku 35 před naším letopočtem, tedy nedlouho před narozením Ježíše Krista. Byla vyražena ve městě Ptolemaios (Akko) u příležitosti příjezdu Kleopatry a Marca Antonia.Další články

Zavří­t reklamu