válkaČeskoslovenskoobjevy

V Izraeli našli v potopené lodi pohádkový poklad, největší za 30 let

V Izraeli našli v potopené lodi pohádkový poklad, největší za 30 let
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Izraelští archeologové slaví – ve vraku 1600 let staré obchodní lodi se našel pohádkový poklad. Dvacet kilo mincí, sochy, navigační pomůcky, lampy, dohromady jde o největší archeologický nález v Izraeli za posledních 30 let.

Tomáš Chalupa 18. května 2016

K pokladu se nejprve dostali dva potápěči, kteří se potápěli poblíž přístavu Ceasarea. Následně informovali místní úřady, že na dně moře je archeologicky cenné naleziště. „Potápěl jsem se tu pak ještě několik víkendů, nikdy jsem nic podobného neviděl,“ řekl jeden z potápěčů Ofer Raanan. Podrobnější průzkum vraku skutečně přinesl fascinující výsledky. Nejen neobvykle velké množství mincí, ale také zachovalé bronzové předměty, včetně takových unikátů jako je socha bohyně Luny nebo lampa s vyobrazením obličeje boha Sola. Nalezeno bylo i mnoho navigačních pomůcek a dalších námořnických předmětů.

Loď klesla pod hladinu, když ji zřejmě u pobřeží zastihla bouře a narazila na skaliska. Oblast je na podobné nálezy bohatá, v minulých letech se zde našlo 2000 mincí, které byly staré nejméně 1000 let.

Další články

Zavří­t reklamu