válkaČeskoslovenskoobjevy

V Itálii se kdysi proháněli leopardi, vědci našli jejich kosti

V Itálii se kdysi proháněli leopardi, vědci našli jejich kosti
Zdroj: messagetoeagle.com

Leopardi jsou velké kočkovité šelmy, které obývají části Afriky a Asie. Asi nikoho by je nenapadlo hledat v Evropě. Ovšem podle archeologů to nebylo tak dávno, co tyto šelmy žily i na Apeninském poloostrově.

Tomáš Chalupa 30. března 2017

V roce 2014 nalezl amatérský archeolog Renato Bandera v oblasti řeky Pádu poblíž Cremony zbytky holenní kosti. Vědci zjistili, že kost patří leopardovi. Podle detailního průzkumu, který provedli vědci v Paleoantropologickém muzeu v San Daniele, šlo buď o mladého samce, nebo velkou samici. Stáří kosti bylo určeno na 180 000 let, váha jedince byla kolem 45 kilogramů.

V oblasti žili v daném období kromě leopardů také neandrtálci, velcí nosorožci, mamuti, obří jeleni a také velcí vlci, hyeny a lišky. Od všech těchto tvorů už mají archeologové dostatek pozůstatků, ovšem nález holenní kosti leoparda znamená, že tehdejší seznam živočichů se musí rozšířit i o tuto šelmu.

Leopardi mají zejména v Africe velkou symboliku, měli je ve svém znaku například vládcové Beninu. V mnoha afrických zemích také byly nalezeny nejrůznější sošky a rytiny znázorňující toto zvíře. V Evropě žily jediné srovnatelně velké kočkovité šelmy v Alpách, kde se ale jednalo o jiný druh.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu