válkaČeskoslovenskoobjevy

V Itálii otevřeli Muzeum hovna. Chtějí tam lidem ukázat, že výkaly vůbec nejsou na hovno

V Itálii otevřeli Muzeum hovna. Chtějí tam lidem ukázat, že výkaly vůbec nejsou na hovno
Zdroj: www.theshitmuseum.org/
+ 3 fotky+ 4 fotky

Nedávno otevřené Museo della Merda v italské vesnici Castelbosco je doslova plné sraček. Věnuje se totiž historii lidského a zvířecího odpadu.

Jan Kyzlink 27. května 2015

Zní to jako špatný vtípek, ve skutečnosti se nově založené muzeum tváří jako seriozní instituce, označující se za agenturu změny. Její snahou je změnit obecné vnímání exkrementů jakožto nepotřebného, odpudivého odpadu. Muzeum chce naopak svým návštěvníkům ukázat, jak užitečnou a živou substancí lidské nebo zvířecí lejno opravdu je. Jak uvádějí na svých webových stránkách, „jen málokterý fenomén je tak bohatý na materiál a konceptuální složitost“.

Výstavy, které v prostorách muzea probíhají, si kladou za cíl přinášet lidem informace o tom, jakou stopu exkrementy zanechaly v kultuře, historii i technologiích. Pozornosti kurátorů samozřejmě neušli vrubounovití brouci neboli hovniválové, kteří z výkalů jiných doslova žijí.

Muzeum vzniklo v areálu mléčné farmy, kde se chová 2 500 kusů hovězího dobytka, jenž denně vyprodukuje okolo 30 000 litrů mléka a zhruba 100 tisíc kilogramů kravského trusu. Ten se hlavně využívá jako hnojivo, ale posloužil též v muzeu jako stavební materiál a umělecký prvek.

Zakladatel muzea a majitel farmy Gianantonio Locatelli se jako správný alchymista rozhodl transformovat ono velké množství kravského hnoje do futuristických a technologických projektů, jejichž prostřednictvím chce lidstvo poučit o tom, jak se dají výkaly recyklovat, například ve stavebnictví či energetice. Lze z nich totiž vyrábět omítky, cihly a použít je k vytápění. Tohle znovuvyužití exkrementů podle něj pomůže snížit množství škodlivých látek v ovzduší i dusičnanů v půdě a obnovit tak přirozený cyklus přírody. „Chceme vrátit hovnu význam, který mu náleží,“ shrnul záměry muzea Massimo Torrigiani.

Další články

Zavří­t reklamu