válkaČeskoslovenskoobjevy

V Itálii mají stylový restaurant přímo ve vězení, vaří a obsluhují v něm odsouzení

V Itálii mají stylový restaurant přímo ve vězení, vaří a obsluhují v něm odsouzení
Zdroj: messynessychic.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Pokud chcete jít na dobré jídlo, vězení bude asi to úplně poslední místo, které byste zvažovali. Jenže v Itálii mají ve vězení Casa Circondariale Lorusso e Cutugno podnik, který se nazývá Liberamensa, tedy něco jako svobodná jídelna. A tam rozhodně chcete jíst.

Tomáš Chalupa 28. května 2019

Ve věznici Casa Circondariale Lorusso e Cutugno v italském Turínu je umístěno na 1300 vězňů. Kromě univerzitního centra a bohaté knihovny má tato trestnice také jeden z nejlepších stravovacích podniků v celém Piemontu. Liberamensa neboli Svobodná jídelna je provozována samotnými vězni, ti v ní vaří i obsluhují. A světe div se, ono to funguje.

Podnik zdarma navrhl architekt Andrea Marcante. Restaurace byla otevřena v roce 2008 a stala se velmi rychle opravdovou senzací. Jídlo je tam po všech stránkách vynikající, obsluha pozorná, zkrátka nic nenasvědčuje tomu, že právě obědváte ve vězení. Po celý týden restaurace servíruje jídla pro vězně a jejich ostrahu, pátky a soboty večer je otevřeno také pro veřejnost. A dveře se tu netrhnou, zájem lidí zvenčí je opravdu velký.

Jídlo stojí 30 eur, za které zákazníci dostanou kompletní degustační menu, které se mění každé tři týdny. Vše je připraveno z čerstvých lokálních surovin. Chleba si rovněž vězni pečou sami. Hosté se musí nahlásit na vrátnici a uvést svá jména a data narození. Vězeňské předpisy platí i zde.

Další články

Zavří­t reklamu