válkaČeskoslovenskoobjevy

V Itálii je kopec z 25 milionů rozbitých amfor

V Itálii je kopec z 25 milionů rozbitých amfor
Zdroj: thevintagenews.com

Monte Testaccio není žádná hora, ale jen kopec odpadu z dob římského impéria. Tvoří ho v podstatě jen rozbité amfory na olivy.

Tomáš Chalupa 1. prosince 2019

Většina amfor pochází z roku 140 našeho letopočtu i mladší doby. Vykopávky na místě ale stále probíhají a archeologové se domnívají, že hlouběji pod zemí naleznou amfory ještě starší. Na kopec vedou malé chodníčky, které umožňovaly ukládání amfor do vyšších částí kopce.

Amfory jsou jednogallonové standardní nádoby Dresell 20, které mají svůj původ v Beatice, což je region Guadalquivir v dnešním Španělsku. Ve starověku byly rozšířené po celém Středomoří, bylo je možné najít v Libyi, Tunisku, Byzantské říši a dalších oblastech.

Otázkou je, proč vlastně byl kopec z amfor vytvořen. Záhadou je především, proč jsou zde amfory jen jednoho typu, užívané na skladování a přepravování oliv, zatímco jiné amfory nebo nádoby zde téměř chybí, vyjma několika málo amfor na víno nebo obilí. Amfora typu Dresell 20 je velmi pevná a není snadné ji rozbít na kousky, což by mohlo být vodítkem. Jiné typy amfor byly totiž recyklovány tím, že se rozbily na malé kousky a ty byly pak použity na tvorbu betonu. U typu Dresell 20 se ale jevilo jako výhodnější je prostě někam zahodit. To byl zřejmě důvod vzniku Monte Testaccio. Archeologové se domnívají, že zde leží nejméně 25 milionů amfor.

Vykopávky u Monte Testaccio jako první zahájil německý archeolog Heinrich Dresell v roce 1872 a právě po něm získaly amfory své jméno. O šest let později sepsal své poznatky do obsáhlého spisu. Později na vykopávkách pracovalo několik různých archeologů a jejich týmů.

Místní developeři ovšem na místě začali stavět, protože místní lidé nepřikládali nikdy hromadě rozbitých amfor větší hodnotu. Hora je také v současnosti na soukromém pozemku, ale za poplatek se lze domluvit na komentované prohlídce. Archeologové ale nadále toto místo zkoumají a nejnověji dokonce Španělé hledají dobrovolníky, aby se podíleli na vykopávkách na Monte Testaccio.

Další články

Zavří­t reklamu