Největší nález dávných léků se našel v Istanbulu, stovky dóz kdysi obsahovaly medicínu na srdce i antidepresiva.

Největší nález dávných léků se našel v Istanbulu, stovky dóz kdysi obsahovaly medicínu na srdce i antidepresiva. | zdroj: dailymail.co.uk


V Istanbulu našli 1400 let staré léky na deprese a poruchy srdce

TÉMATA: archeologie | nálezy | turecko

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 11. 2016 | 09:00

Archeologové pracující v Istanbulu tvrdí, že našli největší sbírku starobylých léků, a to včetně substancí, které měly sloužit jako antidepresiva nebo na poruchy srdce.

Téměř 700 keramických nádob obsahovalo pilulky na deprese a medicínu na problémy se srdcem. To vše se našlo v jedné z istanbulských čtvrtí poblíž jezera Kucukcekmece. O místo se archeologové zajímají už od roku 2007, kdy hladina jezera poklesla vinou sucha a odhalila pozůstatky dávných staveb.

Archeologové věří, že nález dokazuje širokou škálu léků používaných v regionu. Současně je však místo i důkazem cizího vpádu, krerý skončil vypálením celé oblasti. Svědčí o tom silná vrstva popela. Nejspíše šlo o útok Avarů na Istanbul v roce 626. 

Počet nádob a lahví je tak vysoký, že podle archeologů jde o největší podobný nález na světě. Že léky uvnitř sloužily jako antidepresiva nebo třeba léky na srdce, vyplývá z toho, že na místě byly nalezeny i zbytky rostlin. Ty byly používány k výrobě léků, protože obsahovaly methanol a fenantren. První se používá do antidepresiv, druhý jako lék na srdeční problémy. Právě z těchto rostlin vyráběli kdysi dávní léčitelé své masti a pilulky. Nyní všechny dózy a nádoby projdou očistnou kůrou a budou uloženy do depozitů muzea. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 11. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu