válkaČeskoslovenskoobjevy

V Irském moři našli vrak ponorky z 1. světové války. Za jejím potopením údajně stála lochneská příšera

V Irském moři našli vrak ponorky z 1. světové války. Za jejím potopením údajně stála lochneská příšera
Zdroj: dailymail.com

Ve vodách Irského moře byl nalezen vrak ponorky z 1. světové války. Pravděpodobně se jedná o model UB-85, který byl potopen za záhadných okolností.

Simona Knotkova 25. října 2016

Německá ponorka UB-85 skončila na dně moře v roce 1918. Podle oficiálních záznamů vyplavala na povrch, kde ji obklíčili Britové, a posádka byla následně nucena se druhé straně vzdát. Podle jiné legendy za snadnou kapitulaci německé armády mohlo ale něco jiného, konkrétně mořská příšera, svou charakteristikou nemálo podobná legendární Loch Ness.

Údajný snímek monstra, který byl později označen za hoax.

Údajný snímek monstra, který byl později označen za hoax.

Po prohře velitelé posádky vypovídali, že přes noc dobíjeli baterie, když jejich loď napadla obří příšera. Námořníci s ní urputně bojovali, až se nakonec dala na ústup. Kvůli těžkému poškození ponorky museli ovšem vyplavat na povrch a další historie je už notorický známá.

Na vrak u pobřeží skotského města Stranraer narazili pracovníci energetické společnosti ScottishPower, kteří ohledávali lokaci pro budoucí zavedení elektrických kabelů.

Sken nalezeného vraku.

Sken nalezeného vraku.

Podle historika a mořského archeologa Innese McCartneyho ještě není jisté, zda se jedná o UB-85. Pravděpodobnost je ale velká.

„Ve vodách Irského moře je potopených nejméně dvanáct britských a německých ponorek. Vlastnosti nalezeného vraku ukazují na klasifikaci UB-III, jakou v této oblasti měly jenom dvě potopené ponorky – slavná UB-85 a její sestra UB-82. Dokud potápěči nenaleznou značku její loděnice, nemůžeme ji s jistotou identifikovat, ale ano, jsme blízko k vyřešení takzvané záhady UB-85. Za její potopení mohla buď mechanická závada, nebo něco, co se už vysvětluje o něco hůře.“

Další články

Zavří­t reklamu