5000 let stará stvrzenka na pivo dokazuje, že v Mezopotámii se obešli i bez peněz a nechali se platit v naturáliích

5000 let stará stvrzenka na pivo dokazuje, že v Mezopotámii se obešli i bez peněz a nechali se platit v naturáliích | zdroj: sciencealert.com


V Iráku našli nejstarší účet za pivo na světě

TÉMATA: nálezy | archeologie | starověk | irák | mezopotámie

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 07. 2016 | 11:00

Pivo se pilo vždycky, dokonce i ve staré Mezopotámii před pěti tisíci lety. Dokazuje to vůbec nejstarší doklad o zaplacení piva, jaký se kdy našel. Dělníci šli po práci na jedno a zaplatili.

Ve městě Uruk se pivo pilo stejně jako po celé Mezopotámii už v dávném starověku. Tehdy to však s placením chodilo trochu jinak. Zaměstnavatel na tehdejší obdobu výplatní pásky napsal rovnou, že součástí výplaty je nárok na určité množství piva. 

Právě destička potvrzující nárok na pivo se našla v dnešním Iráku a je to zřejmě nejstarší doklad o zaplacení piva na světě. Tabulka je dnes v Britském muzeu. Jsou na ní vyobrazeny sklenice jako znamení piva a člověk skloněný nad talířem, což symbolizovalo jídlo. Značky pak ukazovaly množství.

Pro historiky je tabulka cenná hlavně proto, že ukazuje, jaké byly ekonomické vazby mezi pracovníky a jejich zaměstnanci před 5000 lety. "Co je pro mě zajímavé, je fakt, že tyto první společnosti se zcela obešly bez peněz, a přesto ekonomické vazby velmi dobře fungovaly," říká Gus O'Donnell z Britského muzea. V muzeu je 130 000 různých hliněných tabulek z té doby, ale pouze jedna jediná obsahuje pivo jako položku. 

Není to ovšem jediný případ, kdy byli pracovníci vypláceni v pivních dávkách. Také egyptští dělníci pracující na stavbě pyramid měli prokazatelně nárok na vypití 4 až 5 litrů piva denně. Ve středověku pak bylo pivo jako součást mzdy poměrně běžné. Je možná trochu škoda, že se podobné zvyky nedochovaly a dnes se naopak striktně trvá na tom, že alkohol do práce nepatří. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 07. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu