válkaČeskoslovenskoobjevy

V Indonésii vytáhli z moře obřího „brouka“, připomíná Dartha Vadera

V Indonésii vytáhli z moře obřího „brouka“, připomíná Dartha Vadera
Zdroj: SJADES 2018
+ 1 fotka+ 2 fotky

To, co bylo vytaženo z moře, není v pravém smyslu slova brouk. Je to bezobratlý druh korýše zvaného stejnonožec. Ti jsou velcí i malí, tento patří k těm největším, navíc jde o úplně nový druh.

Tomáš Chalupa 11. září 2020

Mezi stejnonožce patří po celém světě asi 10 tisíc druhů tvorů. U nás je to například stínka zední, která žije v různých spárách. Ovšem rod Bathynomus, který vegetuje pouze na dně moře, čítá druhy, které mají i 120 centimetrů na délku. Zástupci čeledě Batyhnomus jsou největší ze všech stejnonožců. Mezi ně bezesporu bude patřit i ten vytažený z moře v Indonésii. Jeho vědecké jméno zní Bathynomus raksasa, přičemž raksasa znamená obr. Živočich na délku měří 33 centimetrů.

Thumbnail # Děsivý parazit sežere rybě jazyk a sám ho nahradí
Mohlo by Vás zajímat:

Děsivý parazit sežere rybě jazyk a sám ho nahradí

Je to první nový druh stejnonožce objevený během poslední dekády. Stejně jako všichni ostatní stejnonožci, i on má čtyři řady zubů, složené oči, dvě tykadla a sedm párů nohou.

Vědci z moře vylovili jak samce, tak samici. Podle nich je to důkaz, že o mořích toho víme stále velmi málo a že biodiverzita v dané oblasti je poměrně veliká.

Loni bylo nalezeno několik velkých stejnonožců v Mexiku, kde hodovali na kostře aligátora. Ti byli téměř stejně velcí jako Bathonymus raksasa. Do rodiny stejnonožců patří také mořské vši, což jsou parazitičtí živočichové, kteří vykusují jazyky mořským rybám.

 

Další články

Zavří­t reklamu