válkaČeskoslovenskoobjevy

V Indii se našly prastaré petroglyfy, za kterými mohla stát zmizelá civilizace

V Indii se našly prastaré petroglyfy, za kterými mohla stát zmizelá civilizace
Zdroj: ancientpages.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Tisíce petroglyfů vytesaných do skal objevili archeologové ve státě Maháráštra na západě Indie. Kromě lidí a geometrických tvarů znázorňují různá zvířata. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby nešlo o tvory, kteří na území Indie nežijí. Vědci nyní spekulují o ztracené civilizaci.

Yvonne Pokorná 22. března 2019

Většina skalních obrazů byla vytvořena na plochých, skalnatých vrcholcích kopců v hornatých regionech Ratnagiri a Rajapur. O jejich existenci se tisíce let nevědělo, neboť převážně ležely ukryté pod vrstvami zablácené hlíny. Jen pár jich bylo odhaleno lidskému zraku, ale věděli o nich jen místní, kteří je uctívali a považovali za posvátné.

Až v nedávné době se jimi začala vážně zabývat skupina indických badatelů. Zjistili, že se petroglyfy po různu nacházejí po mnoha okolních vesnicích, v chrámech a svatyních a jsou součástí místního folkloru.

Porovnáním s podobnými petroglyfy nalezenými v různých částech světa došli vědci k názoru, že vznikly v prehistorických dobách a patří mezi nejstarší na světě.

“Podle prvních výsledků zkoumání těchto petroglyfů byly vytvořeny někdy kolem roku 10 000 před naším letopočtem,” uvedl ředitel archeologického oddělení státu Maháráštra Tejas Garge. Kultura, která za jejich vznikem stojí, je neznámá, ale vědci je přisuzují lovecko-sběračské komunitě, která neznala zemědělství.

“Nenašli jsme žádné obrazy o zemědělské činnosti. Naopak obrazy znázorňují zvířata a jsou poměrně detailní v zachycení jejich forem. Takže jejich tvůrci dobře znali suchozemská zvířata a mořské živočichy, což naznačuje, že je lovili a živili se jimi,” vysvětlil Garge.

Na většině petroglyfů jsou známá zvířata, mezi jinými i žraloci, velryby a rovněž obojživelníci jako třeba želvy. Co však vědce zaráží, je to, že dávní lovci do kamene vyryli také obrazy zvířat, která patří do Afriky a v Indii je nenajdeme, jako hrochy a nororožce.

Jako vysvětlení se nabízí dvě teorie. Jedna z nich, ta méně pravděpodobná, tvrdí, že v dobách vzniku petroglyfů hroši a nosorožci žili i na území Indie. Podle druhé teorie byl člověk v té době natolik vyspělý, že dokázal migrovat až do Indie a na skalních stěnách pak zvěčnil tvory, které si pamatoval z Afriky.

Dosud byly objeveny petroglyfy v 52 vesnicích. Vláda hodlá na jejich výzkum vynaložit 240 milionů rupií (téměř 80 milionů Kč). Jde totiž o objev, který může poodhalit tajemstvím zahalené myšlení lidí před tisíci lety. Vědci nevylučují i to, že kultura, která petroglyfy vytvořila, byla mnohem vyspělejší, než se doposud myslelo.


Petroglyf je obraz na skále vytvořený v pravěku nebo v pozdějších dobách opracováním povrchu kamenu řezáním, dlabáním, tesáním, obrušováním nebo malbou, nejčastěji kombinací těchto technik. Lze je najít na různých pustých územích, téměř po celém světě, včetně Antarktidy. Většinou se nacházejí v jeskyních a obtížně přístupných skalách. Nejstarší obrazce jsou 40 až 60 tisíc let staré a některé odkazy uvádějí stáří petroglyfů dokonce kolem jednoho milionu let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu