válkaČeskoslovenskoobjevy

V Indii se narodilo dítě bez kůže

V Indii se narodilo dítě bez kůže
Zdroj: Profimedia.cz

Tělíčko pokryté šupinami, velká krvavě rudá ústa a podivně vyhlížející oči. Tak vypadá dítě, které trpí nemocí zvanou Harlequin ichthyosis, česky Plod Harlekýn. Jde o velmi vzácnou genetickou poruchu kůže, postihující zhruba jedno dítě z milionu. Jedno takové nedávno přišlo na svět v indickém státě Maháráštra.

Markéta Oderská 15. června 2016

Nemoc spočívá v nadbytečném rohovatění kůže, která praská a tvoří hluboké trhliny. Přebytečnou kůži – za jednu noc se jí na těle postiženého vytvoří tolik jako u normálního člověka za čtrnáct dní – je nutno denně odstraňovat pomocí dlouhých koupelí a metod, které nejsou právě příjemné. V oblastech, kde se nachází obnažená krvácející tkáň, je silně zvýšené riziko bakteriální nákazy a kontaminace, a dítě je tak v neustálém nebezpečí smrtelné infekce.

Plod Harlekýn

Plod Harlekýn

Takto postižení lidé se nedožívají vysokého věku. Většinou umírají nedlouho po narození. Přesto existují pacienti, kteří se dožili dospělosti. Nejstarší žijící osobě, která je touto nemocí postižena, Nusrit Shaheen z Velké Británie, je dnes 32 let.

Takto postižené dítě přišlo na svět v indické nemocnici Lata Mangeškar v Maháráštře.

Takto postižené dítě přišlo na svět v indické nemocnici Lata Mangeškar v Maháráštře.

O této velmi nepříjemné nemoci, o níž se mezi lidmi moc neví, byl v roce 2005 natočen britský dokument Vlastní kůže mě zabíjí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu