válkaČeskoslovenskoobjevy

V Indii našli 1000 nevybuchlých raket z 18. století

V Indii našli 1000 nevybuchlých raket z 18. století
Zdroj: allthatsinteresting.com

Nalezené rakety nebyly žádná zábavná pyrotechnika, ale patřily zřejmě do výzbroje armády mocného válečníka a krále Tipu Sultana. Ten tyto rakety používal v boji s britskou Východoindickou společností.

Tomáš Chalupa 11. ledna 2019

Tisícovka raket byla objevena ve studni pevnosti Nagara ve státě Karnátaka v jižní Indii. Pevnost a tedy nejspíše i rakety patřily muslimskému králi a válečníkovi Kipu Sultanovi, který v té době vládl oblasti Karnátaka.

„Prohlídka studny vedla k nálezu asi tisícovky zkorodovaných raket z období vlády Kipu Sultana, který je měl připravené na válečné použití,“ říká Shejeshwara Nayaka z archeologického týmu, který oblast prohledával. Tým cítil u studny pach připomínající střelný prach, proto ji začal postupně odkrývat a prohledávat. Vykopání celého arzenálu trvalo tři dny a podílel se na něm patnáctičlenný tým archeologů a restaurátorů.

Každá z raket měří asi 30 cm. V raketách byla nalezená směs dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a hořčíkového prášku. Kromě raket byly nalezeny i další předměty, které zřejmě měly sloužit k jejich odpalování.

Tento typ raket je známý jako Maisúrská raketa pojmenovaná podle Maisúrského království, kterému vládl Tipu Sultan. Tyto rakety byly vůbec první, které byly úspěšně použity v reálném boji. Byly také předlohou pro slavnější Congrevovy rakety, které našly omezené uplatnění za napoleonských válek. Maisúrské rakety jako první použil otec Tipu Sultana Hyder Ali. Ten vedl tři války proti britské Východoindické společnosti stejně jako jeho syn Tipu Sultan. Hyder Ali byl zabit právě v této válce, když Britové v roce 1799 dobyli hlavní město Srirangapatna. Není zřejmé, jaký efekt rakety v boji vlastně měly. Podobné Congrevovy rakety byly nespolehlivé, v boji velmi málo účinné a nebezpečné pro všechny kolem včetně těch, co je odpalovali. Maisúrské rakety na tom zřejmě nebyly o mnoho lépe.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu