válkaČeskoslovenskoobjevy

V indické škole se děti učí psát oběma rukama

Jako by už psaní samo o sobě nebylo náročnou disciplínou pro malého školáka. Ve vesnické škole v Indii se děti učí psát i druhou rukou.

Simona Knotkova 7. listopadu 2017

Základní školu Veena Vandini v odlehlé vesnici v Madhjapradéši založil v roce 1999 V. P. Sharma. Vzdělávací ústav navštěvuje asi tři sta studentů. Netradičně se v něm praktikuje výuka psaní oběma rukama.

Sharma se nechal inspirovat u prvního indického prezidenta Rádžéndry Prasáda, který tuto dovednost také ovládal.

„V časopise jsem si přečetl, že Prasád psal oběma rukama. Když jsem později založil školu ve své rodné vesnici, rozhodl jsem se, že to budu studenty učit taky,“ vypráví muž.

Každých patnáct minut z jedné vyučovací hodiny je věnováno trénování psaní. Děti jsou podle Sharmy rychlejší a také se snadněji učí cizí jazyky. Dokonce prý najednou dokážou napsat jedno slovo v rodném jazyce a druhé slovo v cizím.

Vědecké studie jsou však v rozporu s těmito tvrzeními. Psaní dvěma rukama může podle nich naopak poškodit kognitivní vývoj dítěte a rozvinout u něj mentální poruchu. Podle amerických badatelů jsou obouruké děti také horší v matematice a mají špatnou paměť a logiku.

Další články

Zavří­t reklamu