válkaČeskoslovenskoobjevy

V hrobkách mexických narkobaronů se dá královsky žít

V hrobkách mexických narkobaronů se dá královsky žít
Zdroj: odditycentral.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Říká se, že peníze si člověk do hrobu nevezme, to ovšem neplatí pro členy obávaného kartelu Sinaloa. Tihle mexičtí narkobaroni staví na odiv své bohatství, které získali z nelegálního obchodu s drogami, i po své smrti. Budují si honosná mauzolea, která stojí o dost více než průměrný rodinný dům v Mexiku. Hřbitov Jardines del Humaya v mexickém Culiacánu se tak stal v posledních letech vyhledávanou turistickou destinací, neboť něco takového se ve světě jen tak nevidí. Místy to tam vypadá jak v luxusní vilové čtvrti.

Yvonne Pokorná 6. května 2018

Navštívit hřbitov na jednom z nejnebezpečnějších míst světa zní sice jako poněkud šílený a morbidní nápad, nicméně nikde nenajdete pohromadě tolik výstavných hrobek jako zde. Připomínají spíše honosné paláce, dvouposchoďové vily, panteony či zámečky. Luxusní jsou ovšem nejen navenek, ale i uvnitř. Mnoho z nich je totiž moderně zařízených, že si o něčem takovém spousta obyčejných Mexičanů může nechat jen zdát. Mají klimatizaci, jsou v nich obývací pokoje, ložnice i plně vybavená kuchyň, jsou zabezpečeny alarmovým systémem a neprůstřelnými okny, nechybí samozřejmě ani wi-fi připojení. Rodina nebo přátelé, kteří hrobku navštíví, tak zde může strávit docela příjemný pobyt.

“Je to výrazem moci, kterou dřív měli, vyjádřením touhy po věčném životě, který je každé lidské bytosti vlastní,” řekl profesor filozofie Juan Carlos Ayala z Nezávislé sinaloaské univerzity. Podle něj cena těchto mauzoleí se vyšplhá až na 390 000 dolarů, ovšem jak britský deník Daily Mail loni zjistil, některé stojí ještě víc. Tak například masivní pohřební komplex postavený pro Artura Guzmana Loeru, bratra nechvalně proslulého ‘El Chapo’ Guzmana, údajně vyšel na 1 200 000 dolarů (což je v přepočtu více než 30 350 000 korun). Mauzoleum Artura Beltrana Lyvy, zvaného boss všech bossů, které připomíná spíš menší hradní pevnost, ovšem vybavenou satelitem a wi-fi připojením, stálo okolo 600 000 dolarů (přes 15 milionů korun).

“Tyto hrobky dávají přeživším na vědomí, že pochovaný byl významnou osobností,” upozorňuje Ayala. Právě to ale vadí mexickým úřadům, které v současnosti zvažují stavby tohoto typu zakázat, aby neměly špatný vliv na mládež a nevzbuzovaly v nich touhu přidat se k narkomafii.

Další články

Zavří­t reklamu