Autobus nemusí jít hned do šrotu, dá se využít k bydlení pro bezdomovce.

Autobus nemusí jít hned do šrotu, dá se využít k bydlení pro bezdomovce. | zdroj: trendingstylist.com


V Honolulu už vědí, co s bezdomovci: nastěhují je do autobusů

TÉMATA: bezdomovci | neobvyklé bydlení | havaj

user-avatar

Ivanhoe

29. 06. 2015 | 08:30

To, co je pro laika pokojem, vnímá architekt jako prostor. Zatímco laik se dívá na budovu, architekt v ní objevuje umění. A když laik hledí na autobus, tak architekt si v něm představuje domov. Domov pro ty, co nemají kde bydlet.

Havajská metropole Honolulu se už dlouhodobě potýká s bezdomovectvím, a zatímco loni se ocitla pod palbou kritiky za to, že vyhlásila bezdomovcům válku, vyháněla je z ulic a dokonce uvažovala o jejich přesídlení na odlehlou část ostrova, nyní naopak sklízí kladné body. Městský výkonný ředitel pro bydlení Jun Yang totiž přišel s jiným řešením – využít 70 vyřazených městských autobusů a přeměnit je v dočasné přístřešky pro bezdomovce.

Jednoduchá noclehárna

„Chceme je přeměnit v prostory k obývání, noclehu, sprchování i rekreaci,“ uvedla šéfka architektonické firmy Group 70 International May Ry Kim, která má projekt na starost. Každý autobus přitom bude sloužit k jinému účelu a dohromady budou tvořit vozový park. V některých budou postele a televizory, v jiných sprchy a základní hygienické vybavení a další budou navrženy tak, aby se v nich dal trávit volný čas.

Na Havaji mnoho lidí přespává na ulici.

Stejně jako autobusy i veškeré vybavení získají bezdomovci darem od dobročinných organizací a veškeré práce budou prováděny na dobrovolné bázi. „Náš design vychází z předpokladu, že si člověk člověk zajde do železářství a naráz si koupí, co potřebuje a všechno si vybuduje, aniž by musel mít nějaké řemeslné dovednosti,“ přiblížila jednoduchost řešení May Ry Kim. Doufá, že už v létě budou připraveny k bydlení první dva autobusy a do konce roku by jich mělo být dokončeno celkem pět. 

user-avatar

Ivanhoe

29. 06. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu