válkaČeskoslovenskoobjevy

V Hondurasu každý rok prší z nebe ryby

V Hondurasu každý rok prší z nebe ryby
Zdroj: allthatsinteresting.com

Někdy v polovině 19. století zavítal španělský misionář Jose Manuel Subirana do oblasti Yoro v Hondurasu. Když viděl, v jaké nouzi a chudobě místní lidé žijí, po tři dny se modlil k bohu, aby je nasytil. Na nebi se po třech dnech utvořil černý mrak a z nebe začaly pršet ryby.

Tomáš Chalupa 12. března 2019

Jde o první zaznamenaný fenomén zvaný déšť ryb. Zajímavé je, že podle místních lidí v Yoru je legenda nejen pravdivá, ale navíc se déšť ryb pravidelně opakuje. Minimálně jednou za rok, většinou kolem května a června, prší z nebe malé stříbrné rybky.

Nejde však již o důsledek modliteb kněží nebo nějaký duchovní zázrak, ale o vědecky vysvětlitelný jev. V těchto měsících totiž dochází v oblasti k velmi silným bouřím. Po nich stačí vyjít na ulici a všude leží plno ryb. Dříve lidé považovali tento úkaz za důkaz boží milosti a zázrak. Mnoho z nich si tak tento jev interpretuje i dnes.

V sedmdesátých letech minulého století se tým vědců z kanálu National Geographics vydal do Yora, aby tento fenomén vysvětili. Neviděli sice přímo, jak padají ryby z nebe, ale našli je po jedné z bouří na zemi. A ke svému překvapení zjistili, že všechny ryby jsou slepé. To vedlo k hypotéze, že všechny tyto ryby žijí v podzemních řekách či jeskyních, a nemají proto vyvinutý zrak. Zřejmě to není tak, že ryby padají z nebe, ale naopak se na povrch dostávají z podzemí. Voda při bouřích stoupne, vylije se do ulic města a s sebou přinese i mnoho těchto jeskynních ryb.

Další teorie říká, že nad hladinou jezer se tvoří silné vzdušné víry, které jsou schopny uchvátit malé ryby plující nízko pod hladinou, a vítr je pak unáší do vnitrozemí, kde dopadají na zem. Tato teorie má ale trhlinu, protože doposud nebyly objeveny žádné důkazy, že je možné, aby vítr unášel ryby několik kilometrů daleko. Navíc v Yoru nejsou žádné velké jezera, odkud by mohly tyto ryby pocházet.

Rybí déšť není specialitou Hondurasu, ale objevuje se také v Číně, Thajsku, Mexiku nebo Austrálii. Kromě ryb nejčastěji padají z nebe žáby, ale už byly zaznamenány také případy pavouků, hadů, myší nebo dokonce medúz. I v těchto případech je podle vědců nejpravděpodobnějším vysvětlením počasí, respektive silné větry a bouře. Přesto v Yoru mnoho lidí dodnes věří, že rybí déšť je boží zázrak. A v Yoru navíc slaví každoročně festival zvaný Lluvia De Peces, což v překladu znamená Rybí déšť. Když se potká člověk z Yora s jiným Hondurasanem, neřekne o sobě, že pochází z Yora, ale že je z „místa, kde prší ryby“. V Hondurasu ihned každý ví, kde to je.

Další články

Zavří­t reklamu