válkaČeskoslovenskoobjevy

V hlubinách Tichého oceánu se nachází podivné stopy. Pochází od mimozemšťanů?

V hlubinách Tichého oceánu se nachází podivné stopy. Pochází od mimozemšťanů?
Zdroj: messagetoeagle.com

Množství prohlubní připomínajících stopy objevila podvodní technika na dně Tichého oceánu mezi Mexikem a Havají. Vědci si lámou hlavu nad jejich vznikem.

Simona Knotkova 5. října 2018

Více jak 3,5 tisíce prohlubní bylo objeveno v rámci hlubinného průzkumu, který zorganizovalo Národní oceánografické středisko (NOC) v Southamptonu. Nalezené stopy dosahují na některých místech délky 2,5 metru a jsou hluboké 30 centimetrů. Nachází se přitom v hloubce 4258 metrů, kde dosud nebyl zaznamenaný pohyb živého tvora. Objev tak vyvolává spekulace, zda za jeho vytvořením nestojí dosud neznámá technologie mimozemské civilizace. Vědci se však snaží podobné dohady krotit. A přichází pro změnu s teorií, že prohlubně jsou dílem některého ze zástupců vorvaňovitých.

O této čeledi je známo, že dokáže přežívat ve velkých hloubkách. Největší hloubka, ve které byl vorvaň dosud nalezen, byla více jak kilometr. Obecně se však věří, že se tato zvířata umí potopit až do hloubky tří kilometrů.

„Zprávy z minulosti referují o podobných značkách, za kterými stáli vorvani. Vorvaň obrovský zorává mořské dno a zamotává se do telekomunikačních kabelů. V mělčích vodách, v kontinentálním šelfu, jiné druhy vorvaňů využívají mořské dno pro nakrmení se nebo při odstraňování mrtvé kůže. I tak ale stále není jasné, proč by dělali takové značky v hlubokém oceánu,“ stojí ve studii.

Její vůdčí autorka, doktorka Leigh Marsh z Ústavu oceánské a zemské vědy ze Southamptonské univerzity, dále sdělila: „Jako mnoho dalších oceánských objevů, také tento byl naprosto neočekávaný a je výsledkem použití moderní technologie. Dalším krokem bude zajistit materiál prokazující, že za těmito stopami stojí vorvani. Doufáme, že v budoucnu budeme moci použít robota, který odebere vzorek sedimentů. Následná DNA analýza by nám objasnila, zda se jedná o vorvaního původce či nikoliv. Každopádně, elektronické značky přidělané ke zvířatům nám poskytnou přímý důkaz, zda jsou vorvani schopni se potápět do takovýchto hloubek.“

Doktor Daniel Jones z NOC dodává: „Toto fascinující zkoumání poukazuje na to, jak nedokonalé jsou stále naše vědomosti o hlubokomořském prostředí.“

Další články

Zavří­t reklamu