válkaČeskoslovenskoobjevy

V Herculaneu byly objeveny prastaré svitky psané moderním inkoustem

V Herculaneu byly objeveny prastaré svitky psané moderním inkoustem
Zdroj: dustyoldthing.com

Vědci byli dlouho přesvědčeni, že inkoust obsahující kov se začal používat až kolem roku 400 našeho letopočtu. Tehdejší svitky byly velmi jemné a vyžadovaly větší přilnavost inkoustu. Jenže vědci už kdysi objevili mnohem starší inkoust, který rovněž obsahuje železo.

Tomáš Chalupa 29. května 2017

Ve starověkém městě Herculaneu byly objeveny v 18. století 2000 let staré svitky, které rovněž byly psány inkoustem obsahujícím železo. Svitky až nyní zkoumali vědci ze specializované laboratoře v Grenoblu a potvrdili, že složení inkoustu odpovídá těm novějším a pokročilejším.

Herculaneum bylo město na břehu moře pod sopkou Vesuv. A skončilo stejně jako Pompeje, tedy zavalené lávou a popelem z tohoto vulkánu při katastrofě, která se odehrála v roce 72 našeho letopočtu. Archeologové našli už při průzkumu této lokality rozsáhlou knihovnu plnou řeckých a římských textů. Mnoho svitků nemohlo být otevřeno, protože hrozilo, že se rozpadnou a zničí. Až moderní technologie a použití rentgenu umožnilo detailní analýzu tohoto pokladu.

Prvotní CT sken ovšem nebyl schopen odhalit jednotlivá písmena. To odpovídalo tomu, že byl použit starověký inkoust, který takto detekovat nelze. Ovšem po použití rentgenové tomografie se zjistilo, že na některých písmenech jsou kovové elementy. Právě tato písmena se podařilo rozluštit, šlo o několik slov. Ty musely být napsány jiným inkoustem s příměsí kovu, jinak by je nebylo možné číst.

Výsledkem studie je zjištění, že kovový inkoust se zřejmě začal používat mnohem dříve, už ve starověkém Římě. Důležité je to i pro samotné vědce, kteří takto získají větší šanci rozluštit za pomoci moderních technologií i velmi staré texty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu