válkaČeskoslovenskoobjevy

V Harvardu kdysi omylem prodali vlastní vězení

V Harvardu kdysi omylem prodali vlastní vězení
Zdroj: Jimmy Emerson, Flickr

Harvard v Nebrasce je malá obec v okrese Clay County, kterou nikdo nezná a nikdo tam nejezdí. Pokud se někdo takový najde, má možnost spatřit jedinou místní pamětihodnost – malé vězení, které bylo v roce 1943 omylem prodáno.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2021

Vězení je malá zděná budova čtvercového půdorysu. Je vidět, že s velkou kriminalitou v Harvardu nepočítají. V roce 1943 zde došlo k politováníhodnému omylu. Obec tehdy rozprodávala různé pozemky zájemcům. Šestnáctiletý Robert Pickney je osobně obhlížel, protože hledal nějaký vhodný pro svou plánovanou zahradu. Náhodou si všiml, že na jednom pozemku označeném „na prodej“ se nachází obecní vězení. Jako uvědomělý občan zašel na místní obecní úřad, kde vše oznámil. Úředníci se mu ale jen vysmáli a poslali ho pryč. Pickney se naštval a řekl si, že nejlepší pomstou bude, když pozemek s vězením koupí, což také udělal.

Thumbnail # Král útěkářů Jack Sheppard utekl třikrát, přesto skončil na šibenici
Mohlo by Vás zajímat:

Král útěkářů Jack Sheppard utekl třikrát, přesto skončil na šibenici

Úředníci podepsali kupní smlouvy, přestože je mladík znovu varoval, že mu právě prodávají vězení. Když si chybu uvědomili, dělali, jakoby nic. Dál posílali kriminálníky za drobné i větší delikty do vězení. To ovšem nepatřilo Harvardu, ale Pickneymu. Pickney tedy vyměnil zámky, ovšem město je nechalo odstranit a úředníci pokračovali v dosavadním postupu. Pickney si tedy najal právníka, aby od Harvardu dostával za vězně alespoň peníze. Vznikla z toho nepříjemná tahanice, jednu chvíli Pickney pohrozil, že vězení jednoduše zbourá. Nato radní přistoupili na návrh, že od něj vězení koupí zpět. Ovšem byl tu další háček – cokoliv prodávat mohl Pickney, až dosáhne 21 let. Věc se dostala do slepé uličky, navíc se jí chytla média, a byla z toho senzace.

Thumbnail # Kanadské město má vězení pro lední medvědy
Mohlo by Vás zajímat:

Kanadské město má vězení pro lední medvědy

Pickney dostal nabídku, že někdo od něj vězení koupí za 150 dolarů, jiný zájemce nabízel měsíční nájem. Pickney nakonec nabídl vězení do dražby za válečné bondy. To byly dluhopisy, kterými lidé mohli podpořit válečné úsilí své země. Za 10 000 těchto bondů vydražil vězení Edgar Bergen, vynálezce slavné postavičky jménem Charlie McCarthy. Bergen pak vězení předal zpět Harvardu.  To stojí v Harvardu dodnes s cedulí připomínající tehdejší diletantismus úředníků.

Další články

Zavří­t reklamu