válkaČeskoslovenskoobjevy

V Hartlepoolu oběsili opici. Měl to být francouzský špion

V Hartlepoolu oběsili opici. Měl to být francouzský špion
Zdroj: thevintagenews.com

Je to možná jen legenda, nicméně zajímavá. Za napoleonských válek ztroskotala u anglických břehů francouzská loď. K nehodě došlo poblíž přístavu Hartlepool. Celá posádka se utopila vyjma jediného tvora – opice.

Tomáš Chalupa 17. srpna 2020

Opice měla na sobě francouzskou uniformu. Bylo to období, kdy skutečně bylo populární navlékat opice do nejrůznějších kostýmů, není proto úplně nemožné, že by námořníci ušili uniformu pro svého parťáka opičáka. Britové jej ale údajně nerozeznali od skutečného člověka a považovali jej za Francouze. Dokonce ho prý vyslýchali, ale Francouz zarputile mlčel a odmítal odpovídat. Britové se s námořníkem nemazali. Pokud nehodlá odpovídat na otázky, tak bude pověšen jako špion. To se údajně také stalo a nebohý opičák skončil na šibenici.

Tolik k legendě. Ovšem historici a znalci místního folkloru přišli věci na kloub a nabídli věrohodnější verzi. Vše totiž stojí na termínu „powder monkey“. Ten totiž ve skutečnosti neoznačuje opici, ale mladé chlapce – plavčíky. Zachráněný tedy zřejmě nebyl opičák, ale jeden z těchto mladíků. Dobové prameny však vypustily slovo „powder“, a tak najednou vznikla historka o opici. Je totiž krajně nepravděpodobné, že by si lidé nevšimli, že věší opa.

Ať byla pravda jakákoliv, nic to nezměnilo na tom, že příběh zlidověl a dostal se do písní. Díky nim přežil až do současnosti. V přístavu Hartlepool stojí na připomínku této legendy hned dva pomníky. Jeden vysoký s opicí na vrcholu, druhý nízký, který slouží k vybírání peněz na charitu. Hartlepoolský fotbalový tým také přijal jméno Monkey Hangers, tedy něco jako „věšeči“ opic. Tahle legenda je v Hartlepoolu zkrátka stále živá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu