válkaČeskoslovenskoobjevy

V hanojském jezírku uprostřed zástavby dodnes leží vrak bombardéru z války

V hanojském jezírku uprostřed zástavby dodnes leží vrak bombardéru z války
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V noci 27. prosince 1972 byl americký bombardér B-52 sestřelen v průběhu náletu na Hanoj. Stroj se zřítil do malého jezírka v rušné čtvrti města. Mají ho tam dodnes.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2017

Vietnamci k jezeru přidali jen ceduli s informací, jaký stroj leží v jezeře, a textem oslavující schopnosti vietnamské armády. Vrak je dodnes v jezeře uchováván jako válečná trofej. Nálet byl podniknut v rámci kampaně nazvané Linebacker II, pro kterou se vžilo označení Vánoční bombardování. Akci nařídil prezident Nixon jako odpověď na neúspěšné mírové rozhovory mezi USA a Vietnamem.

Po jedenáct dní téměř stovka bombardérů B-52 ničila svými bombami vojenské instalace v Hanoji. Na město dopadlo 20 000 tun bomb, které zabily 1600 civilistů. Vietnamci se bránili pomocí Sověty dodaných protiletadlových střel SAM a také svými letkami Migů-21. Přestože vypálili téměř tisícovku raket, z oblohy sestřelili jen 15 strojů. Celkově bylo za Vietnamské války ztraceno 31 těchto velkých strategických bombardérů.

Přestože Vietnamci oslavovali své sestřely bombardérů, Linebacker II splnil svůj účel a vietnamská delegace se vrátila k jednacímu stolu. O pár týdnů později byla podepsána Pařížská dohoda a válka se přiblížila svému konci.

Další články

Zavří­t reklamu