válkaČeskoslovenskoobjevy

V Hanoji vozí na motorkách neuvěřitelné věci

V Hanoji vozí na motorkách neuvěřitelné věci
Zdroj: amusingplanet.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V mnoha oblastech Asie se na silnicích můžeme setkat opravdu s lecčíms, od různých kol, vozíků až po rikši a tříkolky. Mopedy a motorky tvoří další velkou skupinu a jejich používání například v Hanoji je pro Evropana neuvěřitelné. Zkuste si třeba takový moped naložit hromadou pytlů s akvarijními rybami a vyrazte do ulic.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2019

Hanoj má spoustu křivolakých úzkých uliček, kam se s automobilem v podstatě nedá dostat. Pokud chcete rozvážet zboží po domech, musíte mít něco menšího – motorku. Místní lidé dovedli schopnost přepravovat cokoliv na malých motorkách k dokonalosti. Na motorku se klidně vleze čtyřčlenná rodina, několik velkých beden vajec nebo neuvěřitelné množství barelů s vodou.

Francouzský fotograf Jon Enoch byl těmito pyramidami na dvou kolech natolik uchvácen, že se začal specializovat na jejich focení. „Když jsem poprvé před 15 lety cestoval Asií, šokovalo mě množství motorek a mopedů v ulicích,“ vzpomíná fotograf. „Úroveň dopravy se stále zvyšuje a je mimo moje chápání. Člověk má problém, jak vůbec přejít ulici,“ dodává Enoch.

Podle deníku The Guardian je v ulicích Hanoje neuvěřitelných 5 milionů dvoustopých dopravních prostředků. Hanoj má 7,6 milionů obyvatel, takže tam připadá skoro jedna motorka na jednoho člověka, když si uvědomíme, že čtvrtina obyvatel je příliš mladá, aby měla řidičák. V Hanoji už se ale zřejmě věci dostaly přes únosnou mez, protože tamní úřady před pár lety oznámily, že od roku 2030 zakáží veškeré skútry a motorky v Hanoji. Mámetak ještě zhruba deset let na to, abychom se mohli podívat na neuvěřitelné umění místních lidí, kteří na motorku dokážou naložit opravdu cokoliv.

A ještě tip na závěr. Pokud se někdy do Vietnamu či přímo do Hanoje vypravíte, určitě si tam za poměrně levný peníz nějakou motorku půjčte. Půjčovny jsou na každém rohu a ostřílení cestovatelé říkají, že Vietnam lze skutečně nejlépe poznat jedině ze sedla skútru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu