Mayské dálnice v oblasti El Miradoru

Mayské dálnice v oblasti El Miradoru | zdroj: mysteriousuniverse.org


V guatemalských pralesích se našly pozůstatky superdálnic Mayů

TÉMATA: archeologie | nálezy | guatemala | mayové

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 12. 2016 | 09:00

Podle nové studie se v Guatemale nachází pozůstatky dálnic z období mayské civilizace. Jejich stáří se odhaduje na 2000 let, celková délka je něco kolem 240 kilometrů.

Pozůstatky těchto dálnic našli vědci z archeologického projektu Cuenca Mirador, vedeného Richardem Hansenem z univerzity v Utahu. Jeho tým po dva roky zkoumal Petén, největší deštný prales na území Střední Ameriky. Vědci použili technologii LIDAR, aby získali lepší obrázek o tom, co se skrývá pod korunami stromů. LIDAR umožňuje vytvořit 3D model povrchu země bez ohledu na to, že není vidět okem z výšky. 

Dálnice byly nalezeny v okolí dávného mayského města El Mirador. Bylo objeveno celkem 17 dálnic o celkové délce 240 kilometrů. Tyto cesty měly svoje využití, El Mirador byl v době své největší slávy metropolí s milionem obyvatel. Po těchto dálnicích se přesouvaly náklady masa a obilí do města. Samotný El Mirador fungoval jako měststký stát a byl relativně uzavřenou politckou jednotkou.

"El Mirador byl ve skutečnosti prvním americkým státem," říká Hansen. Svého času to bylo možná největší město na světě. Paradoxně je nyní potřeba El Mirador chránit a nebudovat do něj nové cesty, aby nebylo poškozeno historické dědictví Mayů. Vláda hodlá na ochranu El Miradoru sehnat 100 milionů dolarů, aby zde mohla vybudovat chráněnou rezervaci. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 12. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu