válkaČeskoslovenskoobjevy

V Grónsku našli 3,7 miliardy let starou fosilii. Je to nejstarší důkaz života na Zemi

V Grónsku našli 3,7 miliardy let starou fosilii. Je to nejstarší důkaz života na Zemi
Zdroj: mashable.com

Týmu australských vědců se povedl v Grónsku zcela mimořádný úlovek. Vědci zde totiž nalezli fosilie dokazující, že život na Zemi byl už před 3,7 miliardami let. Je to nejstarší důkaz života, jaký kdy byl nalezen.

Tomáš Chalupa 3. září 2016

Nález ukazuje na to, že život se na Zemi vyvinul dříve, než se doposud myslelo. „Ukazuje to, jak se naše planeta vyvíjela a jak vznikly základy našeho života,“ říká Martin Van Krannedok z univerzity v Novém Jižním Walesu. Zkameněliny jsou pozůstatky stromatolitů, což jsou kolonie bakterií a sinic o velikosti 1-4 cm.

Země vznikla před 4,6 miliardami let, takže život se na ní vyvinul velmi rychle a zřejmě to bylo i mnohem jednodušší, než jak vědci doposud předpokládali. „Tehdy zde byl zcela odlišný svět. Kontinenty byly černé, oceány zelené a obloha oranžová,“ řekl Van Kranendonk.

Díky nálezu z Grónska se znovu zvyšuje šance na nalezení života i na jiných planetách, zejména na Marsu. Ten totiž není příliš odlišný od Země před 3,7 miliardami let. Pokud mohl život vzniknout už tehdy na Zemi, mohl by být klidně i na Marsu.

Je však předčasné jásat, nálezy z Grónska mohou být biologického původu, ale také nemusí. Vše se ještě musí důkladně prostudovat. Například astrobioložka NASA Abigail Alwoodová tvrdí, že ji nález nepřesvědčil. Podle ní to může být jen geologická hříčka. Přepisování učebnic je zatím předčasné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu