válkaČeskoslovenskoobjevy

V gladiátorských zápasech byly k vidění i ženské zápasnice

V gladiátorských zápasech byly k vidění i ženské zápasnice
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Římská společnost byla silně patriarchální a ženy neměly do mnoha oblastí života přístup. Jednou z takových byl i svět gladiátorů, přesto se i na gladiátorských hrách ženy objevovaly, byť jejich úloha byla jiná než u mužů.

Tomáš Chalupa 6. března 2021

Ženy gladiátorky ve významu bojovnic se vyskytovaly velmi zřídka a šlo zpravidla o exotické zpestření her. Římské publikum bylo náročné a nebylo by uspokojeno pohledem na to, jak muž zabíjí ženu, byť třeba i mohla být dobře trénovaná a ozbrojená. Bylo to považováno za nevhodné, přesto ale i takové ženy existovaly.

Jednou z nich byla údajně bojovnice přivezená z Etiopie s celou svojí rodinou. Tu císař Nero, který proslul zapálením Říma, poslal bojovat i s rodinou proti ostatním gladiátorům. Chtěl tím udělat dojem na arménského krále Tiridatese I., který byl jeho hostem. Jaký dojem to na něj udělalo, není jisté – zřejmě nevalný. Profesionální gladiátoři kosili z Etiopie přivezené rodiny, muselo jít o velmi nepěknou podívanou.

Další gladiátorkou byla jistá Mevia, která se živila jako lovkyně a své schopnosti v aréně uplatnila při zabíjení divokých prasat. Boj proti zvířatům byl regulérní součástí programu, šlo o samostatnou sportovní disciplínu. Další záznam pak uvádí, že proti sobě stanuly bojovnice jménem Achillea a Amazonia, které bojovaly nakonec „nehty a zuby“. Lze to považovat za jakýsi pokus o antický MMA zápas, který podle záznamu skončil čestnou remízou.

Thumbnail # Římští gladiátoři měli svůj energy drink, asi by vám nechutnal
Mohlo by Vás zajímat:

Římští gladiátoři měli svůj energy drink, asi by vám nechutnal

Podle nemnoha historických pramenů, které ženské gladiátorky zmiňují, nebyly ženy bojovnice příliš dobře přijímány a nemohly nikdy dosáhnout slávy svých mužských kolegů. Jakés takés slávě se mohly těšit jedině ženy lovkyně bojující se šelmami a zvířaty. Být ženou gladiátorkou znamenalo velké sociální stigma. I „slavná“ Mevia budila ve výsledku spíše rozpaky a pohoršení. Uměla zabít divočáka jako kterýkoliv muž, ale poté si uprostřed kolosea dřepla a močila. Byla to napůl divoška a podle toho se chovala.

Ženy to měly v těchto disciplínách velmi těžké. Císař Commodus dokonce zkusil zavést cosi jako ženské olympijské hry, ale výsledkem bylo, že na závodnice dav bučel a posmíval se jim, takže hry Commodus zase zrušil. Tehdejší doba zkrátka gladiátorkám nepřála, v aréně tak byly vidět hlavně jako tanečnice, polykačky ohně nebo plnily jiné vedlejší role.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu