válkaČeskoslovenskoobjevy

V Gíze staví nadzemní dálnici přímo mezi obytnými domy, lidé jsou v šoku

V Gíze staví nadzemní dálnici přímo mezi obytnými domy, lidé jsou v šoku
Zdroj: boredpanda.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Egyptská vláda se rozhodla postavit nový dálniční okruh. Tyto stavby často vyvolávají rozbroje i u nás, ale to, co se děje v Egyptě, je na poměry Evropanů naprosto nevídané. Mostová konstrukce vede přímo hustě obydlenou čtvrtí mezi domy a balkony obyvatel. A ti jsou pochopitelně naštvaní.

Tomáš Chalupa 16. května 2020

Koupíte si byt, máte balkon s výhledem na okolí a najednou zjistíte, že se z balkonu díváte do zdi nebo zespodu na obrovský most, popřípadě můžete mávat automobilům jedoucím pár metrů od vás. Přesně to se stalo obyvatelům městské čtvrti Al-Umráníja v Gíze. Jde o součást ambiciózního projektu nazvaného Osa krále Salmána. Nová dálnice má spojit severní a jižní část provincie Gíza a podle odhadů ministerstva dopravy ji denně použije až 750 000 aut. Úsek dálnice má být dlouhý 12 kilometrů, 65 metrů široký a bude stát 317 milionů dolarů.

Vláda brání projekt právě tím, že jde o strategicky důležitou stavbu potřebnou pro národní infrastrukturu. Domy v okolí dálnice budou buďto strženy, nebo bude jejich majitelům vyplacena kompenzace. Navíc ministerstvo upozorňuje, že mnoho domů v oblasti bylo údajně postaveno nelegálně. Stát i tak plánuje rozdat místním lidem dohromady 250 milionů egyptských liber. Jak se ale ukazuje z reakcí na sociálních sítích, místní obyvatelé na tyto vládní sliby příliš neslyší.

„Když projíždí auto, mohu řidiče pozvat na čaj na balkon… já, který jsem se přistěhoval kvůli lepšímu vzduchu,” postěžoval si médiím jeden z obyvatel, jehož balkon nyní sousedí s autostrádou. Bydlení se zde nyní proměnilo v noční můru. Permanentní hluk v kombinaci s prachem nutí lidi mít neustále zavřená všechna okna. Níže položené balkony a okna jsou neustále v šeru, protože nad nimi vede most. Všechny tyto problémy rezonují egyptskými sociálními sítěmi a dostaly se i na jednání egyptského parlamentu. Vláda nicméně z celého projektu nehodlá ustoupit, a nedá se tak čekat, že by se stavba dálnice zastavila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu