válkaČeskoslovenskoobjevy

V galaxii je 100 milionů černých děr, tvrdí studie

V galaxii je 100 milionů černých děr, tvrdí studie
Zdroj: messagetoeagle.com

Podle nové studie je v naší galaxii 100 milionů černých děr, což je více, než se dříve odhadovalo. Přišli na to astronomové z Kalifornské univerzity a sami přiznávají, že i je vysoké číslo překvapilo.

Tomáš Chalupa 25. srpna 2017

O černých dírách se toho stále moc neví. Vědci se rozhodli přijít na kloub jejich počtu. Jsou vzácné, anebo je jich naopak plný vesmír? Prvně se zjistilo, že počet černých děr v galaxii závisí na tom, jak je tato galaxie velká. Není to tak, že čím větší galaxie, tím více černých děr. Ale velké galaxie obsahují mnohem více hvězd bohatých na kovy, naopak v malých galaxiích převládají velké hvězdy s nízkým podílem kovů. Hvězdy s velkým množstvím kovů, jako je i naše Slunce, se v průběhu života zbaví velkého množství své hmoty. Když se z nich pak na konci života stane supernova, nemají už mnoho hmoty, která by se mohla přeměnit na černou díru. Naopak velké hvězdy, které o mnoho hmoty v průběhu času nepřišly, se většinou na konci svého života promění v černé díry.

Díky tomu, že vědci vědí, jak jsou tyto hvězdy rozmístěny v galaxii, mohou poměrně přesně určit, z kolika z nich se staly černé díry. Touto metodou se došlo k onomu číslu 100 milionů, což je opravdu mnohem více, než se vědci domnívali.

Znalosti vědců o černých dírách v posledních letech doslova rapidně rostou. Pomohlo tomu první detekování gravitačních vln i další objevy, jako byl objev dvou velkých černých děr kroužících kolem sebe. Vědci tak stále lépe rozumí fenoménu, který, zdá se, není ve vesmíru vůbec výjimečný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu