válkaČeskoslovenskoobjevy

V Exxonu už před 40 lety spočítali, že se letos dostaneme na vrchol koncentrací CO2

V Exxonu už před 40 lety spočítali, že se letos dostaneme na vrchol koncentrací CO2
Zdroj: sciencealert.com

V médiích po celém světě se objevují zprávy, že letos jsme dosáhli nejvyšší koncentrace CO2 v ovzduší v rámci celé naší planety. Alarmující zprávy vedou k nejrůznějším reakcím veřejnosti i vlád. Mnozí jsou ze situace oprávněně zděšeni. V americké těžařské společnosti Exxon ale mohou mít alespoň dobrý pocit, že jejich výpočty jim naprosto přesně vyšly.

Tomáš Chalupa 13. června 2019

Přesně před 37 lety skupina vědců pracující pro těžařskou společnost Exxon přišla s predikcí budoucnosti, co se týče koncentrací oxidu uhličitého v ovzduší a celkové změny klimatu. Graf byl v podstatě jen velmi strmě stoupající křivka. Vědci se ve své předpovědi budoucnosti trefili naprosto přesně. Zadání výzkumu bylo jednoduché – jak bude vypadat ovzduší Země a klima, pokud se bude pokračovat ve spalování fosilních paliv, což je hlavní byznys Exxonu.

Letos jsme se dostali na úroveň 410 PPM, což je nejvyšší hodnota za dobu, co se tento indikátor měří. Na křivce z grafu vědců Exxonu je přesně tato hodnota u letošního roku. Exxon ovšem dokument nikdy nezveřejnil, studie byla tajná a pouze pro potřeby společnosti. K dokumentu se ale dostali investigativní novináři, kteří jej zveřejnili. Díky tomu se dostal na veřejnost dokument, který nevypracovali žádní ekologičtí aktivisté nebo lidé ze „zeleného“ spektra politiky, ale vznikl přímo v lůně jedné z nejšpinavějších společností světa.

Proč právě taková společnost chtěla vědět, co způsobuje spalování fosilních paliv, které ona sama těží? Odpovědí jsou peníze. Exxon nevedl k vypracování studie strach o lidstvo, ale obavy, že nastíněný trend povede k odklonu od fosilních paliv a hledání jiných zdrojů energie, což by pro zisky firmy mělo neblahý důsledek. I v tomto se obavy Exxonu vyplnily, nicméně změny jdou pomalu a zřejmě už nám nepomohou. A zisky Exxonu zůstávají nadále vysoké.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu