Na tomto místě jsou skladovány kameny z Měsíce, ale Evropa chce vybudovat moderní zařízení na vesmírné vzorky

Na tomto místě jsou skladovány kameny z Měsíce, ale Evropa chce vybudovat moderní zařízení na vesmírné vzorky | zdroj: mysteriousuniverse.org


V Evropě se plánuje zařízení na skladování mimozemšťanů

TÉMATA: věda | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2016 | 12:00

Co když se jednou vrátí nějaká kosmická loď se vzorky mimozemského života? Kam je vlastně uložíme, aby byly v bezpečí a daly se zkoumat? Tyhle otázky se možná zdají předčasné, ale nemusí tomu tak být. Lidstvo už si možná dokonce nějaké vzorky přivezlo.

Když se vrátilo z Měsíce Apollo 11, velitelský modul lodě skončil ve vlnách Pacifiku. Astronauti strávili 21 dní v karanténě, veškeré vzroky byly naloženy na vojenskou loď, na které byl osobně přítomen prezident Nixon. Tehdy se podobný postup zdál jako dostatečný, ale dnes už doba pokročila a se vzorky z jiných vesmírných těles by se mělo zacházet zcela jinak.

Proto vznikl projekt EURO-CARES, který má za úkol vybudovat speciální zařízení, kde se budou skladovat a zkoumat jakékoliv vzorky z vesmíru. "Musíme mít plán, kdyby mezi vzorky byly i živé formy. Bude to naprojektováno tak, aby bylo vyloučeno, že se vzorky někde ztratí a kontaminují zemský ekosystém," říká ředitelka projektu Sara Russelová

Zařízení bude potřeba, až se lidstvo konečně vydá na misi k Marsu a vrátí se se vzorky z rudé planety. Plány mluví o dvacátých letech tohoto století, takže možná už za deset let budeme řešit, co se vzorky z Marsu. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu