válkaČeskoslovenskoobjevy

V Egyptě odkrývají téměř 4000 let starou pohřební komoru tajemné egyptské princezny

V Egyptě odkrývají téměř 4000 let starou pohřební komoru tajemné egyptské princezny
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Egyptské úřady oznámily vzácný nález 3 700 let staré hrobky neznámé egyptské princezny. Místo hrobu je vzdáleno jen 600 metrů od nedávno objevené pyramidy v oblasti starověké královské nekropole Dahšúru. Bohužel hrobka byla z velké části vykradena.

Yvonne Pokorná 19. května 2017

Hrobka zůstává pro egyptology nadále tajemstvím, neboť vědci zatím neví s jistotou, komu přesně patřila. Podle několika nápisů usuzují, že mohlo jít o dceru faraona Emnikamawa ze 13. dynastie. Ten Egyptu vládl ve 12. století před naším letopočtem. Pyramida tohoto panovníka byla před měsícem objevena jen několik stovek metrů odtud.

Dřevěný box nalezený uvnitř hrobky

Dřevěný box nalezený uvnitř hrobky

Nejzajímavějším nálezem uvnitř pohřební komory je dřevěný box s vyrytými hieroglyfy, jejichž smysl se stále luští. Na povrchu schránky se několikrát objevuje jméno Hatšepset, ačkoliv si archeologové nejsou zatím jisti, k čí osobě se toto jméno vztahuje.

Boxy tohoto druhu jsou ve starověkých egyptských hrobech obvyklé. Ukládaly se do nich čtyři kanopy, které ve starověkém Egyptě sloužily k uložení vnitřních orgánů vyjímaných z těla zemřelého při mumifikaci.

Soubor kanop s víky v podobě pohřebních bohů

Soubor kanop s víky v podobě pohřebních bohů

Kromě těchto boxů se v hrobce našel také sarkofág, který se ovšem dochoval ve velmi špatném stavu kvůli rabování hrobů v minulých staletích.

Pokud v něm byla skutečně pohřbena dcera faraona, její tělo mohlo být použito k nějakým oživovacím rituálům či k černé magii nebo bylo odprodáno některému z muzeí. Dokonce i kanopy s obsahem vnitřních orgánů z hrobky zmizely.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu