Zajímavou exkurzi do dějin pivovarství poskytl archeologům výkop v egyptské lokalitě Abydos. Právě zde byly nalezeny zbytky starověkého pivovaru, kde se před více než cca 5 tisíci lety vařil lahodný mok ve velkém.
Pivovar, jehož zbytky objevil tým egyptsko-amerických archeologů, byl v provozu pravděpodobně za éry faraona Narmera, panovníka z 0. nebo 1. dynastie, tedy cca před více než 5 tisíci lety. Výzkumníci odhalili zbytky osmi větších jednotek, ve kterých se pivo vyrábělo.

Pivo bylo v Egyptě používáno jako lék i platidlo
Každý z jednotlivých sektorů obsahoval kolem čtyřiceti hliněných nádob ve dvou řadách. V těchto nádržích se zahřívala směs zrn s vodou. Celkem mohlo být v těchto nádržích uvařeno až 22 400 litrů piva.
Poloha v Abydosu, hřbitově starých Egypťanů, nejspíš nebyla náhodná. „Pivovar měl možná specifické umístění, aby odsud mohly plynout zásoby pro vladařské rituály, které se odehrávaly uvnitř pohřebního střediska. Důkazy o použití piva během obětních rituálů byly na místě nalezeny již v minulosti,“ sdělil generální tajemník Nejvyšší rady pro starožitnosti Mostafa Waziry.
A possible brewery dating to sometime between 3150 and 2613 B.C., which consists of some 40 pottery basins where grains and water are thought to have been heated in vessels, has been discovered at Egypt's Abydos Abydos necropolis. https://t.co/tH4541pBdT pic.twitter.com/EcYyPIWdaF
— Archaeology Magazine (@archaeologymag) February 22, 2021
Nejnovější objev se přidává k několika dalším z minulosti, které poukazují na tradici vaření piva ve starověkém Egyptě.