Nález opěrné zdi naznačuje, že pohřebiště skrývá ještě další hrobky.

Nález opěrné zdi naznačuje, že pohřebiště skrývá ještě další hrobky. | zdroj: messagetoeagle.com


V Egyptě objevili záhadné hroby dosud neznámých faraonů

TÉMATA: starověk | egypt | archeologie | nálezy

user-avatar

Yvonne K.

3. 01. 2017 | 09:00

Kolik ještě starověkých památek čeká na své objevení v Egyptě? Vypadá to, že je ještě hodně toho, co nevíme o zemi pyramid a lidech, kteří zde před tisíci lety žili. Při vykopávkách u proslulých skalních hrobů v Kubbit el-Hawa na severozápadním břehu Nilu archeologové objevili neklamný důkaz o existenci dalších hrobek zatím neznámých faraonů.

Oním důkazem je dvoumetrová opěrná zeď objevená pod chodníkem vybudovaným pro návštěvníky v severní části pohřebiště Kubbit el-Hawa. Podle všeho poskytovala oporu již známým skalním hrobkám nalézajícím se v první horní terase, včetně těch, které patřily místodržícím z ostrova Elefantina, Harkhufovi a Hekaibovi. Umístění zdi však naznačuje, že podporovala i níže situované hrobky. Vědci tvrdí, že zeď sloužila k zajištění svahu a níže položených hrobek, k nimž se dalo dostat po vyvýšené cestě vedoucí do druhé terasy. Opěrná zeď se nacházela pod chodníkem pro návštěvníky.

“Nález dramaticky mění naše znalosti o pohřebišti v této lokalitě v období Staré říše a První přechodné doby v letech 2278 – 2148 před naším letopočtem. Nemyslím si, že někdo už ví, komu tyto hrobky patřily,” uvedl jeden z členů archeologického týmu Carl Graves. V místě nálezu archeologové také objevili úlomky keramiky, které jim pomohly zeď datovat.

Kamenná zeď byla datována podle úlomků z keramiky zapuštěných do malty, použité při stavbě. Některé střepy pocházely z karinovaných nádob zhotovených ve stylu typickém pro období vlády Pepiho II., faraona 6. dynastie (asi 2278 – 2184 př. n.l.) Kubbit el-Hawa na severozápadním břehu Nilu

Ředitelka Asuánských a núbijských památek Nasr Salama objev označila za senzační s tím, že je jen otázkou času, kdy se v Kubbit el-Hawa nové hrobky odkryjí. O egyptské Staré říši se toho ví dosud málo, takže objev hrobů by mohl podle archeoložky přinést nové texty a nová historická odhalení o lidech z této doby.

user-avatar

Yvonne K.

3. 01. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu