válkaČeskoslovenskoobjevy

V Egyptě objevili mumifikační dílnu. Nález osvětlí, jak se balzamovali zemřelí faraonové

Ve stínu nejstarších egyptských pyramid v Sakkáře objevili archeologové pohřebiště a místnost pro mumifikaci mrtvých faraonů nebo vysokých příslušníků jejich dvora.

Komplex sestává z několika pohřebních šachet, z nichž některé sahají až do hloubky 30 metrů. Jeho součástí byla i mumifikační dílna, kterou archeologové odkryli v pozůstatcích budovy postavené ze sušených cihel a vápence. Nacházela se nad velkou šachtou vedoucí do několika pohřebních komor, kde byly nalezeny dřevěné sarkofágy, mumie, alabastrové kanopy, do nichž se ukládaly vnitřní orgány zemřelého při mumifikaci, a sošky zvané šabty. Ty měly mrtvé zastupovat při plnění pracovních povinností na onom světě. Artefakty jsou staré přinejmenším 2500 let, sahají zhruba do doby mezi 664 až 404 lety před naším letopočtem.

Pohřební komplex (3D laserový sken)

Pohřební komplex (3D laserový sken)

Nejcennějším nálezem z pohledu archeologie je mumifikační místnost, v níž se mrtví balzamovali před uložením do rakve. V ní se našly nejrůznější nádoby a odměrky nesoucí názvy olejů a dalších substancích používaných při mumifikaci. „Jsme blízko senzačního odhalení a zjištění chemického složení těchto olejů,“ uvedl Ramadán Husajn, který vedl německo-egyptský tým archeologů.

Uvnitř dílny byly odkryty také dvě velké mísy, které pravděpodobně sloužily k vysoušení mumií natronem a přípravě obvazů, do kterých se mumie balila.

Jedna z nalezených mumií měla na tváři zlatostříbrnou masku s očima vykládanýma kalcitem, obsidiánem a černým polodrahokamem.

Zlatostříbrná maska vyobrazující bohyni Mut

Zlatostříbrná maska vyobrazující bohyni Mut

“Nález této masky může být nazván senzací,” prohlásil Ramadán Husajn. „Jen velmi málo masek ze vzácných kovů se dochovalo do současnosti, protože hroby většiny vysokých hodnostářů byly vykradeny již v dávných dobách,” vysvětlil.

Maska představuje portrét staroegyptské bohyně Mut, která byla často zobrazována v lidské podobě jako žena se supí pokrývkou hlavy, případně s některou ze egyptských korun. O jejím původním kultu a oblasti působnosti není mnoho známo, populární se tato bohyně stala až za Nové říše, kdy byla uctívána v rámci thébské triády jako partnerka Amona, matka Chonsua a královna bohů. Z nápisů na dřevěné rakvi se lze dočíst, že zemřelým byl kněz, jenž bohyni Mut sloužil.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu