Pozůstatky dosud neznámého staroegyptského města

Pozůstatky dosud neznámého staroegyptského města | zdroj: ibtimes.co.uk


V Egyptě objevili 7000 let staré město, sídlila v něm elita

TÉMATA: archeologie | starověký egypt | starověk | egypt

user-avatar

Yvonne K.

25. 11. 2016 | 12:00

Archeologové objevili v Egyptě zmizelé starověké město, která je podle nich staré 7000 let. Našli v něm domy, nástroje, keramiku a mohutné hroby. Naleziště se nachází u řeky Nil, v blízkosti chrámu Setiho I. v Abydosu. Jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů ze starověkého Egypta za posledních několik let. Na své konto si tento úspěch připsali tentokrát domácí archeologové.

Nově objevené město bylo odborníky datováno do roku 5 316 před naším letopočtem. Spadá tak do nejranějšího období starověkého Egypta, které začalo na konci pravěku a skončilo sjednocením země. Obrovské rozměry hrobek naznačují vysoké společenské postavení pochovaných. Předpokládá se, že město bylo sídlem vysokých úředníků a stavitelů hrobek, kteří se mohli podílet také na výstavbě královských hrobů v nedalekém posvátném městě Abydosu.Nový objev je tentokrát úspěch egyptských, a nikoliv zahraničních archeologů.

“Velikost hrobů objevených na hřbitově je v některých případech větší než u hrobek králů První dynastie v Abydosu, což dokazuje význam lidí, kteří tu byli pohřbeni, a vysoké společenské postavení, které v této rané éře staroegyptské historie zaujímali,” prohlásil egyptský ministr památek Mahmoud Afify. Velikost 15 nalezených hrobek (mastab) svědčí o tom, že zde byla pohřbena elita.

Objev by mohl významně přispět k poznání nejranějšího období egyptské historie a pochopení role někdejší metropole Horního Egypta Abydosu, který byl sídlem králů předdynastické doby. Vláda si rovněž slibuje, že nový objev podpoří uvadající cestovní ruch v zemi. Archeologové zde nalezli řadu artefaktů jako keramiku a kamenné nástroje.

 

user-avatar

Yvonne K.

25. 11. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu