Kamenné kresby a nápisy v Egyptě ukazují, že první hieroglyfy byly hodně staré.

Kamenné kresby a nápisy v Egyptě ukazují, že první hieroglyfy byly hodně staré. | zdroj: ancientpages.com


V Egyptě byly objeveny nové skalní nápisy, jsou staré 5200 let

TÉMATA: egypt | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2017 | 10:00

Ve starobylém egyptském městě Elkab probíhají archeologické vykopávky, které mimo jiné odhalily i nové, dosud neobjevené, skalní nápisy. Jejich stáří odborníci odhadují na 5200 let.

Stáří nápisů je podle vědců důkazem, že až tak daleko do minulosti sahalo formování prvních hieroglyfů. Někde v tomto období položili staří Egypťané základy svého písma. Nápisů a kreseb bylo v Elkabu nalezeno velmi mnoho, takže odborníci mají mnoho nového materiálu ke studiu.

Zajímavá je také velikost jednotlivých obrazů a kreseb. Zatímco předchozí nalezené nápisy měly kolem dvou centimetrů na výšku, ty z Elkabu měří půl metru. Mimo jiné je na obrazech stádo slonů. Jeden z nich má ve svém břiše malého slona, cež je jednoznačně vyobrazení těhotenství. 

Vědci také zjistili, že dávní Egypťané nemalovali své nápisy nahodile, ale umisťovali je na kameny poblíž cest, nejčastěji vedoucích podél Nilu. Sloužily jako milníky nebo rozcestníky na místech, kde cestující odpočívali. Podle vědců také není pravda, jak se dříve myslelo, že písmo bylo vynalezeno pro účely byrokracie. Nálezy, jako je ten u Elkabu, ukazují, že první písmo bylo mnohem více rozšířené a mělo daleko více funkcí než jen popis nařízení a zákonů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu