válkaČeskoslovenskoobjevy

V Dubaji chtějí postavit umělou horu, aby přivolali déšť

V Dubaji chtějí postavit umělou horu, aby přivolali déšť
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V Dubaji mají už skoro všechno, ale pořád jim tam moc neprší. V pouštním státě by se to dalo očekávat, ale místní šejkové se s tím nechtějí smířit. Hodlají postavit umělou horu, která by měla mít za následek kumulaci oblak a blahodárný déšť.

Tomáš Chalupa 10. května 2016

Počítá se s tím, že hora by měla za následek vzestup vlhkosti vzduchu, snížení teploty a bouřkové mraky. Šejkům poskytli veškerá dostupná data a modely Američané a jejich Národní centrum pro atmosférický výzkum.

„Postavit horu není jednoduchá věc. Zatím ověřujeme a propočítáváme efekty jednotlivých typů hor na počasí,“ říká Roelof Bruintjes z Národního centra pro atmosférický výzkum. Také v Nizozemsku se podle Američanů rozhodli pro stavbu skoro dva kilometry vysoké hory za 230 miliard dolarů. To se ovšem k finančním možnostem země zdá naprosto nemožné, a zřejmě se tak Američané snaží přesvědčit Araby, aby se také pustil do budování umělé hory. Pokud by se ke stavbě hory šejkové skutečně rozhodli, jednalo by se o nejdražší a nejvelkolepější projekt na ovlivňování počasí v dějinách lidstva. Takže se dá očekávat, že megalomanští šejkové do toho nejspíš půjdou, už jen proto, aby to světu zase nandali.

Další články

Zavří­t reklamu