válkaČeskoslovenskoobjevy

V Drážďanech měli továrnu v mešitě

V Drážďanech měli továrnu v mešitě
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1886 německý židovský průmyslník Hugo Zeitz založil v Drážďanech továrnu na výrobu cigaret s názvem Yenidze Tobacco and Cigarette Factory. Yenizde byl název oblasti v Řecku, kde se tradičně pěstoval tabák. Právě odtud bral Zeitz tabák a zpracovával ho do cigaret. Byznysu se dařilo, takže brzy se Zeitz rozhodl postavit novou továrnu.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2020

Jenže v Drážďanech se v té době další továrny příliš nestavěly. Město jich bylo již plné, bylo to doslova město továren a municipalita žádná další povolení ke stavbě fabrik nedávala, tedy ne takových, které vypadaly jako běžné továrny. Bylo možné stavět pouze fabriky, které měly nějakou zvláštní a zajímavou architekturu. Zeitz se proto rozhodl, že postaví továrnu v orientálním stylu, protože i jeho tabák pocházel z Osmanské říše, takže se to přímo nabízelo. Navíc tím Drážďany získají unikátní dominantu, jaká jinde není.

V roce 1907 najal Zeitz architekta Martina Hammitzsche, který si mimochodem vzal později Hitlerovu nevlastní sestru, aby mu budovu navrhl a vyprojektoval. Hammitzsch nikdy žádnou mešitu neviděl, takže se nechal inspirovat obrázky mešit v Káhiře a ve Španělsku. Jeho výsledný návrh byl tak kontroverzní, že ho za něj vyloučili z komory architektů. Také úřady nebyly napřed návrhu vůbec nakloněny, ale když Zeitz pohrozil, že celý svůj podnik přestěhuje z Drážďan někam jinam, dostala stavba zelenou.

O dva roky později byla továrna otevřena. Byla to první stavba v Německu, která měla zesílený betonový skelet. Budova měla na šest stovek různých oken. Lampy osvětlovaly nádherný neonový nápis Salam Aleikum (mimochodem první neon vyrobený v Německu), což byl nejen muslimský pozdrav, ale také značka Zeitzových cigaret. Celá budova byla honosně a velmi bohatě zdobená, přesně tak jako největší mešity Orientu.

Firmě se dařilo, Yendze Tobacco se stala největší tabákovou firmou v Německu a v mešitě pracovalo přes 1500 dělníků. Všechny výrobní prostory byly odvětrávány a vybaveny ventilací, ve druhém patře byla luxusní kantýna. Na svou dobu šlo o naprosto unikátní projekt.

Za druhé světové války byla mešita těžce poškozena a z jedné třetiny zcela zničena. Po válce byla továrna znárodněna a stal se z ní pouhý sklad na surový tabák. Po sjednocení Německa byla budova opravena a dnes se uvnitř nacházejí kanceláře úředníků a luxusní restaurace. Ikonický neonový nápis Salam Alejkum na ní stále září. Není to však originál, který byl zničen při bombardování, ale kopie.

Další články

Zavří­t reklamu