válkaČeskoslovenskoobjevy

V „dopise na rozloučenou“ Hitler slibuje, že bude bojovat do posledních sil. Krátce poté se zabil

V „dopise na rozloučenou“ Hitler slibuje, že bude bojovat do posledních sil. Krátce poté se zabil
Zdroj: dailymail.co.uk

Zajímavý historický dokument jde do dražby v marylandské aukční síni Alexander Historical Auctions. Ve psaní adresovaném polnímu maršálovi Ferdinandu Schörnerovi se Adolf Hitler vyznává z úmyslů zůstat v hroutícím se Berlíně, čímž si nad sebou podepisuje ortel smrti.

Simona Knotkova 27. dubna 2019

„Zůstávám v Berlíně, abych se tak v počestném stylu zúčastnil rozhodující bitvy o Německo a abych byl dobrým příkladem pro všechny, kteří také zůstali. Věřím, že jedině takto odvedu pro Německo tu nejlepší službu. Zbytek vás musí vynaložit veškeré úsilí, abychom boj o Berlín vyhráli. Rozhodně pomůže, pokud co nejdříve postoupíte na sever,“ tak zněla Hitlerova odpověď ze dne 24. dubna 1945 na dopis polního maršála Ferdinanda Schörnera, který Vůdce žádal, aby opustil bunkr a odešel z Berlína. Ve dnech 30. dubna a 1. května 2019 bude dražen společně s dalšími předměty v americké aukční síni.

Podle ředitele společnosti Billa Panagopulose další listina podobného druhu neexistuje: „Dosud se nepodařilo najít žádný jiný písemný doklad, ve kterém by se Hitler vyznával ze svých úmyslů zůstat (a zemřít) v Berlíně. V podstatě se jedná o Hitlerův ‚dopis na rozloučenou‘. Sám sebe v něm vykresluje jako statečného vůdce svých mužů až do úplného konce. Ve skutečnosti se poté jenom odploužil do ložnice a hlavu si prohnal kulkou.“

Ferdinand Schörner (uprostřed)

Ferdinand Schörner (uprostřed)

Součástí dražené položky je také přepis původního dopisu od Schörnera. „Chtěl bych Vás požádat, abyste v této pohřební hodině opustil Berlín a převzal velení z jižního sektoru. Pokud padnete, padne i Německo. Miliony Němců čeká na příležitost znovu vybudovat Německo společně s Vámi,“ píše v něm.

Jak přibližuje Panagopulos, německý diktátor byl tehdy ale už v naprosto beznadějné situaci. Věděl, že Německo válku definitivně prohrálo. „Schörner byl oblíbenec Hitlera a jeho oddaný přisluhovač a rozhodně chtěl, aby se Hitler dostal pryč z Berlína. Hitler na stranu druhou byl v bezvýchodné pozici. Na konferenci dva dny předtím utrpěl totální nervový kolaps, když se dozvěděl, že jeho příkaz přesunout se pro záchranu Berlína nebyl uposlechnut. Hitler spustil tirádu proti zradě a neschopnosti velitelů. Jeho výbuch vyvrcholil až v prohlášení – a to bylo poprvé, kdy něco takového řekl –, že válka je ztracena.“

Jedna z posledních fotografií Adolfa Hitlera

Jedna z posledních fotografií Adolfa Hitlera

Dva dny poté, co Hitler odeslal Schörnerovi svou odpověď, dostal další nabídku odletět z Berlína. Také tu ale odmítl. „Možná doufal, že Schörner se nějakým zázrakem přesune na sever od Československa a zachrání Berlín. Jsem ale přesvědčen o tom, že oba dva věděli, že je to nemožné. Německé obranné síly se bortily a na zem už přistávaly sovětské granáty,“ říká Panagopulos.

30. dubna si Hitler vzal kapsli kyanidu a zastřelil se. Společně s ním sebevraždu spáchala také jeho čerstvá manželka Eva Braunová. Schörner se měl podle poslední Hitlerovy vůle stát novým velitelem všech armád. Po kapitulaci Německa ovšem dezertoval a uprchl do Rakouska, kde byl zatčen spojeneckými vojsky. Po letech vězení byl v roce 1963 propuštěn a až do své smrti v roce 1973 žil v ústraní.

Další články

Zavří­t reklamu