válkaČeskoslovenskoobjevy

V Dominikánské republice našli novou květinu. Stará může být až 45 milionů let

V Dominikánské republice našli novou květinu. Stará může být až 45 milionů let
Zdroj: arstechnica.com

Dosud neznámou květinovou fosílii odhalil jantar nalezený v jeskyni v Dominikánské republice. Podle biologů se může jednat až o 45 milionů let starou rostlinu.

Simona Knotkova 22. února 2016

Rostlina rodu kulčiba měří méně než dvacet milimetrů a jedná se o první květinu zachovanou v jantaru z rozsáhlé větve Asterid, z níž pochází například brambory nebo paprika. Kromě drobné květiny byly v jantaru nalezeny i další formy životy, které vědcům pomohly květinu zařadit do určitého časového období. Podle nich je tak buď nejdéle 45 milionů roků stará, nebo přinejmenším 15 milionů. Konkrétnější časové období je obtížné zjistit, protože z tohoto úseku nemáme příliš mnoho dalších fosílií, s nimiž by se mohl nový nález porovnávat. Výzkumní biologové George Poinar a Lena Struwe jsou si ale jistí, že rostlina vykvetla dávno před začátkem doby lidoopů.

Na základě zjištěného rodu jí dvojice dala jméno Strychnos electri. Další poznatky z jejího výzkumu mohou vědě přiblížit podobu prehistorických americký lesů. „Podobné druhy nám dávají náhled do ekologie ekosystémů v dávné minulosti. Díky tomuto nálezu teď třeba víme, že větev Asterid, která později lidstvu dala množství potravin, se vyvíjela už před miliony lety,“ sdělil Poinar.

Další články

Zavří­t reklamu