válkaČeskoslovenskoobjevy

V dánských školách mají děti hodinu empatie, brání tím šikaně

V dánských školách mají děti hodinu empatie, brání tím šikaně
Zdroj: Freepik/master1305

Jak děti přivést přirozenou cestou k empatii? V dánských školách zavedli speciální hodinu, v nichž se žáci mohou vyzpovídat ze svých problémů.

Simona Knotkova 7. června 2021

Kolikrát jste ve svém životě využili goniometrickou funkci nebo Archimédův zákon? Odpověď bude pravděpodobně znít – nikdy. V praktickém životě nevyužitelné znalosti jsou alfou a omegou českého školství i ve 21. století. Jinde, jako třeba v Dánsku, už ví, že ani nejdokonaleji „našprtané“ vzorce a fyzikální poučky vám ve skutečném životě moc nepomůžou a neudělají z vás lepšího člověka. Kdežto taková hodina empatie rozhodně ano. Právě ta se ve školách skandinávské země vyučuje už od roku 1993.

Thumbnail # Ve španělské škole učí chlapce domácí práce
Mohlo by Vás zajímat:

Ve španělské škole učí chlapce domácí práce

Jednotlivé ročníky se studenty od šesti do šestnácti let se v rámci takzvané Klassens Tid jednou týdně sejdou a společně proberou aktuální problémy. Děti mluví o neshodách se spolužáky, nepříjemných zážitcích ve škole nebo o svých emocích. Zásadou je, že nikdo nikoho nesoudí. Žáci cítí, že je někdo vnímá a upevňuje se jejich místo v komunitě. Předmět empatie slouží také jako účinný nástroj v boji proti šikaně.

„Společně se jako třída snažíme respektovat všechny možné úhly a aspekty a hledáme řešení. Když cítíte, že vám někdo věnuje pozornost, stáváte se někým,“ říká Iben Sandahl, spoluautorka publikace The Danish Way of Parenting – What the happiest people in the world know about raising confident, capable kids (v překladu Dánský způsob výchovy – co nejšťastnější lidé na světě ví o vychovávání sebevědomých a schopných dětí).

Thumbnail # Revoluce ve vzdělání: Ve Finsku chtějí zrušit školní předměty
Mohlo by Vás zajímat:

Revoluce ve vzdělání: Ve Finsku chtějí zrušit školní předměty

Na rozdíl od klasických hodin se výuka empatie nese v duchu dánské filozofie hygge (pohodový a útulný přístup k životu). Pro ještě větší pohodlí si děti připravují speciální čokoládovou buchtu, kterou během vyučování pojídají.

O efektivitě této praktiky, která se poprvé začala v některých školách praktikovat už v 70. letech 19. století, netřeba pochybovat. Nebo je snad jenom shoda náhod, že jsou Dánové považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě? Ve spojitosti s platovou rovností či vysokou úrovní zdravotnictví a sociálního zabezpečení je určitě i podobný přístup k výchově jedním z klíčových faktorů.

Další články

Zavří­t reklamu