válkaČeskoslovenskoobjevy

V Dánsku se našly tisíce let staré zlaté řetízky. Nikdo neví, k čemu sloužily

V Dánsku se našly tisíce let staré zlaté řetízky. Nikdo neví, k čemu sloužily
Zdroj: gizmodo.com

Na místě vykopávek z doby bronzové našli dánští archeologové na 2000 malých zlatých řetízku ve tvaru spirály. Měly sloužit nejspíš k rituálním účelům, ale přesný účel nikdo nezná.

Tomáš Chalupa 17. července 2015

Nález zveřejnilo místní muzeum ve Vastsjaellandu s tím, že jde o malou archeologickou záhadu. Nikdo totiž nezná přesný účel tohoto zlatého pokladu, který dohromady dává skoro půl libry čistého zlata. Muzeum dokonce pořádá veřejnou debatu, kde se bude diskutovat o tom, co vlastně nález znamená a k čemu sloužil.

Dva tisíce řetízků byly původně zakopány do země v dřevěné krabici potažené kožešinou, ale ta se v průběhu staletí zcela rozpadla. Nález podle odborníků pochází z období kolem roku 900 před naším letopočtem. Podle pracovníka muzea Flemminga Kaula byly šperky určené k uctívání slunce. „Slunce bylo jedním z nejposvátnějších symbolů v době bronzové. Zlato mělo svůj magický význam. Možná kněží nebo králové nosili tyto řetízky na zápěstí nebo částech oděvu při posvátných rituálech,“ spekuluje Kaul. Pečlivé uložení do krabice zase ukazuje na to, že mohlo jít o oběť bohům.

Na všechny otázky by měl odpovědět další výzkum nalezených šperků. V oblasti se také rozjela čilá aktivita, protože podobný nález zdaleka nemusí být jediný.

Další články

Zavří­t reklamu