Vykopávky v oblasti Stevensu v Dánsku přinesly překvapivé výsledky

Vykopávky v oblasti Stevensu v Dánsku přinesly překvapivé výsledky | zdroj: messagetoeagle.com


V Dánsku našli prastarý tajemný labyrint

TÉMATA: archeologie | objevy | dánsko | pravěk

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2017 | 09:04

Labyrint z doby kamenné objevili archeologové v dánském Stevensu. Zatím není jasné, proč a za jakým účelem byl labyrint vybudován. Rozkládá se na oválném půdorysu a je velmi rozsáhlý.

"Byla to neuvěřitelná zkušenost zjistit, že je možné najít stopy neolitické stavby takových rozměrů," říká archeolog Pernille Rohde Sloth, který vede vykopávky v oblasti. Není to přitom poprvé, co se takový útvar podařilo najít, podobný byl objeven v ve východním Zealandu v Dánsku i v Bornholmu ve Švédsku.

Na labyrintu ve Stevensu je zajímavý zejména způsob, jakým byly vybudovány vchody. Celá stavba se skládá z pěti soustředných valů. Vchod do každého z nich je jinde než vchod do ostatních. Podle archeologů šlo o záměr. Právě to dělá z celé stavby svého druhu labyrint. K čemu sloužil a proč jsou vchody takto umístěny, zatím ovšem archeologové netuší. A vůbec největší otázka je, co vlastně bylo uprostřed celého systému soustředných valů? Archeologové zatím nenašli žádnou stavbu nebo pozůstatek čehokoliv, co by jim pomohlo najít odpověď. Byly nalezeny jen zbytky keramiky a nářadí. "Stavba palisádových valů samozřejmě sloužila hlavně k obraně. Nedomníváme se však, že je to případ stavby ve Stevensu," upozorňuje Pernille Rohde Sloth. Labyrint mohl mít rituální účely, ale mohl také sloužit k něčemu úplně jinému. Archeologové hodlají zahájit další, podrobnější výzkumy, aby celé záhadě přišli na kloub. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2017 | 09:04

Zavří­t reklamu