válkaČeskoslovenskoobjevy

V Dánsku našli 1500 let starý amulet znázorňující boha Ódina

V Dánsku našli 1500 let starý amulet znázorňující boha Ódina
Zdroj: messagetoeagle.com

V oblati Lollandu v Dánsku našel muž společně se svými dvěma syny zlatý amulet, který je starý nejméně 1500 let. Nyní se nachází v muzeu ve městě Maribo, kde bude brzy začleněn do sbírek a vystaven veřejnosti.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2016

„V minulosti byly nalezeny v Dánsku jen tři podobné amulety, poslední v roce 1906. V celé severní Evropě se jich doposud našlo kolem 1000,“ říká mluvčí muzea Marie Brinchová.

Amulet je malý zlatý kotouč se zdobenou přední stranou. Má očko pro nazazení na řetízek, takže byl určen k nošení na krku. Podle archeologů je na něm znázorněn Ódin, severský bůh. Runovým písmem je na amuletu napsáno „Vysoký“, což bylo jedno z Ódinových označení.

V Dánsku bylo poslední dobou nalezeno více velmi zajímavých historických artefaktů. Byl mezi nimi například kříž z roku 1100, který dokládá, že v tomto období se v Dánsku začalo šířit křesťanství, jiný amulet zobrazující Ódinovy havrany, množství zlatých mincí, 2000 zlatých spirál z doby bronzové a jeden runový kámen. Většina z těchto artefaktů je uložena v Dánském národním muzeu.

Další články

Zavří­t reklamu