Dánská enigma je nejstarší dochovaný exemplář tohoto šifrovacího stroje na světě.

Dánská enigma je nejstarší dochovaný exemplář tohoto šifrovacího stroje na světě. | zdroj: messagetoeagle.com


V Dánsku mají vystavenou nejstarší enigmu, vylovili ji z moře

TÉMATA: technologie | stroje | druhá světová válka | objevy

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 06. 2016 | 12:00

V Poštovním a televizním muzeu v Kodani mají vystavený vzácný exponát. Jde o nejstarší dochovaný šifrovací stroj Enigma. Z moře u Jutska ho v devadesátých letech vylovil jeden rybář.

Elektromechanický rotorový šifrovací stroj vynalezl německý inženýr Arthur Scherbius. Jeho využití se chopila nacistická válečná mašinéria a až do konce války jej považovala za naprosto bezpečný a nerozluštitelný. Jak známo, rozluštění Enigmy se podařilo speciálnímu týmu v Bletchley Park, a Spojenci tak ve druhé polovině války dokázali německé šifry číst, to ale nic nemění na tom, že Enigma byl ve své době vysoce pokročilý šifrovací stroj.

Výzkumníci v Kodani tento konkrétní exemplář důkladně prozkoumali, mnoho toho ale nezjistili. Stroj byl ve špatném stavu, takže ho bylo potřeba nejprve vyčistit a opravit. Na stroji bylo sériové číslo, ovšem aby bylo zřejmé, kde konkrétně se zařízení používalo a jak se dostalo na dno moře, k tomu bude nutné nejprve prozkoumat německé archivy. Má se za to, že se možná používalo na nějaké německé lodi a posádka je hodila přes palubu, aby se nedostalo do rukou nepřátelům. Z čísla však bylo možné vyčíst, že jde o dosud nejstarší existující exemplář Enigmy.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 06. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu