Fotografie, která v posledních dnech nejvíce kolovala na dánských sociálních sítích - umírající muž si vychutnává svou poslední cigaretu a těší se ze sklenky vína.

Fotografie, která v posledních dnech nejvíce kolovala na dánských sociálních sítích - umírající muž si vychutnává svou poslední cigaretu a těší se ze sklenky vína. | zdroj: facebook.com


V dánské nemocnici splnili pacientovi jeho poslední přání - vykouřit si cigaretu a dát si sklenku vína

TÉMATA: lidé | příběhy | dánsko

user-avatar

Yvonne K.

9. 04. 2017 | 21:27

Celé Dánsko o víkendu skloňovalo jméno Carsten. Tak se jmenoval starý muž, který před pár dny zemřel v jedné dánské nemocnici. Nemocniční personál tam šel proti svým pravidlům a umírajícímu pacientovi dovolit si vykouřit v posteli svoji poslední cigaretu a vypít sklenku dobrého vína. Fotografie, která zvěčnila moment starcova loučení se životem, obletěla sociální sítě a stala se virálem.

Před pár dny byl pětasedmdesátiletý Carsten Flemming Hansen hospitalizován v Univerzitní nemocnici v dánském Aarhusu s prasklou výdutí břišní aorty. Prognóza nebyla vůbec dobrá – operace nepřicházela v úvahu a muži zbývalo jen pár dní, možná jen hodin života. Carsten to věděl, a proto měl poslední přání – ještě než zemře na vnitřní krvácení, rád by si vykouřil svoji oblíbenou cigaretu a napil se sklenky bílého vína.

“To bylo to nejlepší, co mohl v té chvíli mít. V jeho životě to pro něj hodně znamenalo,” vysvětlovala médiím jeho dcera.

V celé nemocnici však platil přísný zákaz kouření. Ošetřující sestra z oddělení však dostala spásný nápad. Pokoj, kde Carsten ležel, vedl na balkon, co kdyby mu tam tedy vynesli postel? Vedení s tím nakonec souhlasilo, a tak si starý muž mohl při západu slunce udělat svou závěrečnou párty. Krátce na to pak zemřel.

“Myslím, že se sestry rozhodly upřednostnit lidskost před pravidly. Projevily soucit a empatii,” ohodnotila přístup nemocnice Carstenova dcera.

Pozitivní reakce vzbudila také fotografie, kterou nemocnice po dohodě s pozůstalými zveřejnila, aby prolomila tabu spojené s umíráním.

 

user-avatar

Yvonne K.

9. 04. 2017 | 21:27

Zavří­t reklamu